108 Real Estate expanduje do Indie, soustředit se bude na průmyslové nemovitosti

|
Zdroj: pixabay.com

Česká realitně-poradenská společnost 108 Real Estate expanduje do Indie. Nová pobočka v Dillí se bude soustředit na segment průmyslových nemovitostí a kromě největšího indického města se chce zaměřit na rozvoj služeb v Bombaji, Bengalúru nebo Puné, které kolem sebe koncentrují významný výrobní sektor. Důvodem expanze do Indie byla podle firmy její příznivá demografie, sílící ekonomika, a tudíž i kupní síla.

Podle Branislava Jendeka, partnera 108 Real Estate na Slovensku, který expanzi do Indie připravil a řídí, jsou pro rozvoj služeb do nejlidnatější země na světě ideální podmínky. Indická vláda podle něj pro zahraniční investory stále zlepšuje podmínky, na což slyší velcí pronajímatelé průmyslových ploch jako Panattoni, GLP nebo Prologis. „V Indii chceme synergicky využít naše letité a kvalitní vztahy s těmi partnery z trhů střední a východní Evropy,“ řekl Jendek.

Indická pobočka se v první fázi zaměří především na poradenství spojené s výstavbou a obsazením výrobních prostor, skladových hal a kanceláří. Podle výkonného ředitele společnosti Jakuba Holce je motivací pro rozvoj služeb do Indie místní ekonomika spojená s nárůstem obyvatelstva. V roce 2023 dosáhl počet obyvatel Indie 1,4 miliardy. Zároveň by firma chtěla pomoci vytvořit na indickém trhu takové podmínky, které by byly schopné obstát proti silné čínské konkurenci. Vedle poradenství v komerčních průmyslových nemovitostech počítá společnost s postupným rozšiřováním služeb i na další segmenty, jako jsou pozemkové transakce nebo investice.

„Střední třída v Indii bohatne, což přinese poptávku po nových, kvalitnějších produktech. Proto bude třeba zajistit zázemí pro výrobu, skladování i expedici,“ uvedl Mayur Tomar, indický konzultant 108 Real Estate. „Indická vláda motivuje investory k zakládání závodů a investuje obrovské množství prostředků do budování infrastruktury,“ řekl.

Podle 108 Real Estate tvořily čtyři největší indická města Dillí, Bombaj, Bengalúru a Puné loni téměř čtvrtinový podíl pronájmů průmyslových hal v Indii. Nabídka průmyslových prostor činila kolem velkých měst v Indii přes 38,3 milionů metrů čtverečních. To je podle poradenské společnosti zhruba třikrát více než v Česku s necelými 11 miliony obyvateli a o sedm milionů metrů čtverečních více, než činí celková nabídka skladů v Česku, Slovensku a v Maďarsku.

Firma 108 Agency je konzultantská společnost, která se zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Založena byla v roce 2009 a na českém, slovenském a maďarském trhu od té doby zobchodovala přes deset milionů čtverečních metrů. Od roku 2021 je 108 Agency partnerem BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku.

Zdroj: ČTK