Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru dál zhoršily. Útlum nicméně ustoupil druhý měsíc v řadě a jeho tempo bylo nejslabší téměř za rok. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl 44,3 bodu, uvedla společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. V lednu index PMI činil 43 bodů.
Prosperita odvětví klesá od června 2022. Výroba v českých zpracovatelských firmách se v únoru stále snižovala, ale pomaleji než dřív. Domácí i zahraniční poptávka zůstala slabá a firmy v omezování výdajů pokračovaly v propouštění a v redukci zásob nákupů i hotových výrobků. Výrobci ale byli optimističtí ve výhledech na nadcházející rok a důvěra byla nejvyšší za bezmála 12 měsíců.
„Data PMI v únoru ukázala na zmírnění poklesu v českém zpracovatelském sektoru a firmy zaznamenaly známky optimismu. Světlým bodem byly slabší poklesy výroby a nových zakázek a nejvyšší stupeň důvěry za téměř rok. Firmy se nicméně vyhýbaly náborům a zvyšování nákupní aktivity, spíš v rámci redukce výdajů propouštěly pracovníky na plný úvazek a dál čerpaly ze zásob,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.
Ceny vstupů vzrostly podle ní poprvé za rok a inflaci poháněly náklady na dopravu a mzdy. Zvýšení výdajů bylo nepatrné, ale přesto se neodrazilo na prodejních cenách, protože firmy si chtěly v náročných obchodních podmínkách udržet konkurenceschopnost a zlevňovaly, dodala.
Pokles nových zakázek v české výrobě byl v únoru sice nejslabší za tři měsíce, ale stále prudký. Účastníci průzkumu zmiňovali útlum poptávky na domácích i exportních trzích způsobený odkladem objednávek vzhledem k ekonomické nejistotě. Vyšší provozní náklady se spojovaly s vyššími cenami energií, dopravy a výdaji na mzdy.
Snížení zaměstnanosti v polovině prvního čtvrtletí podle firem poháněly snahy omezit výdaje. Tempo propouštění bylo prudké a šlo ruku v ruce se silným poklesem rozpracovanosti. Ten byl nicméně nejslabší od září 2022.
Výsledky indexu nákupních manažerů v českém průmyslu ukazují navzdory zvýšení samotného PMI stejný obrázek jako v předchozích měsících, řekl ČTK analytik Banky Creditas Petr Dufek. „Firmám chybí zakázky, vypomáhají si těmi staršími, optimalizují zásoby, propouštějí zaměstnance, zlevňují, avšak věří, že bude líp. Právě víra ve zlepšení situace v příštím roce tak stojí za zvýšením indexu na 44,3 bodu,“ dodal.
„Setrvání indexu relativně hluboko pod hodnotou 50 bodů sice znamená, že tuzemská výroba se i nadále nachází v poklesu, tempo tohoto poklesu ale zpomaluje a naznačuje tak možné ‚odrážení ode dna‘,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Český průmysl se i nadále nachází daleko od ideálního stavu, v únorovém reportu PMI lze podle Zámiše sledovat určité známky optimismu.
Zdroj: ČTK