Už 19. dubna bude další halving bitcoinu. Tento mechanismus slouží k regulaci jeho emise a potírání inflace. Počet nových bitcoinu poklesne na polovinu. Očekává se upoutání pozornosti investorů, analytiků a nadšenců do kryptoměn po celém světě.
Halving bitcoinu se opakuje pravidelně, má zajistit jeho vzácnost a tím i jeho hodnotu v čase. Při každém halvingu se počet nových bitcoinů emitovaných jako odměna za těžbu nového bloku sníží na polovinu. Předpokládá se, že k událostem halvingu bude docházet až do roku 2140, kdy bitcoin dosáhne limitu své celkové nabídky 21 milionů. K halvingu dochází vždy po vytěžení 210 000 bloků, tedy přibližně každé čtyři roky. Hlavním účelem halvingu je kontrola inflace bitcoinu snížením tempa, jakým jsou nové bitcoiny uváděny na trh. Tato konstrukce je přímou reakcí na inflační tendence, které se často objevují u tradičních fiat měn.
Pomalejší emise bitcoinů má dlouhodobě zásadní efekt na vývoj jeho ceny. „Půlení se na ceně bitcoinu jednoznačně projevuje. Často k tomu dochází už před samotným halvingem, jelikož lidé očekávají, že se cena zvedne, tak začnou bitcoin nakupovat. Neočekávám, že by v den půlení došlo nějakému zásadnímu efektu. Spíše můžeme očekávat krátkodobé ochlazení trhu. Na cenu bitcoinu má půlení spíše dlouhodobý efekt.“ uvedl Ondřej Pilný, country manažer Binance pro Česko a Slovensko.
Událost halvingu bedlivě sleduje řada účastníků, včetně institucí, obchodníků a individuálních investorů. Nadcházející čtvrtý halving je v ekosystému bitcoinu jedinečný a vyznačuje se výrazným nárůstem zapojení institucí, spolu s integrací tradičních finančních produktů, jako jsou burzovně obchodované fondy (ETF).