LNG terminál v Eemshavenu odbavil 100. loď s plynem

|
Zdroj: pixabay

Terminál v nizozemském Eemshavenu, který je v provozu od září 2022, odbavil 100. loď se zkapalněným zemním plynem (LNG). Plyn pro Českou republiku jich dovezlo 37. Česko si tak od začátku zajistilo 3,4 miliardy metrů krychlových plynu, což je více než polovina tuzemské spotřeby za rok. ČTK o tom dnes informovala energetická skupina ČEZ, která má terminál do roku 2027 v pronájmu. Podle ní byl v dodávkách do terminálu vyloučen plyn z Ruska, většinu tvořily lodě z USA. ČEZ si loni také zajistil kapacity na LNG v Německu, plyn z nich bude k dispozici za tři roky.

Eemshaven byl prvním terminálem LNG spuštěným v Evropě od začátku války na Ukrajině, první loď sem připlula v září 2022. Zařízení umí zpracovat osm miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho až tři miliardy mohou směřovat do České republiky. Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnosti, britsko-nizozemský Shell a francouzská Engie.

Terminál tvoří dvě plavidla, Eemshaven LNG a Energos Igloo, umožňující skladování a zpětné zplyňování. Do zařízení se na speciálně upravených tankerech dováží zkapalněný zemní plyn, který se po ohřátí v terminálu a převedení do plynného skupenství vpustí do soustavy přepravních plynovodů.

Nizozemský terminál zatím podle ČEZ funguje podle plánu a podle firmy se zároveň stal i jedním z pilířů tuzemské energetické bezpečnosti. „Získání kapacity v terminálu nám také umožnilo získat cenné zkušenosti na trhu s LNG, které jsme mohli zúročit například při úspěšných jednáních o vstupu do německého projektu Stade,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Připomněl tak loňskou akvizici, kdy Česko společně s ČEZ získalo kapacitu také v budovaném pevninském terminálu na LNG v Německu. V terminálu Stade nedaleko Hamburku bude mít od roku 2027 k dispozici dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby. Firma podepsala s provozovatelem smlouvu na 15 let s možností prodloužení. ČEZ zároveň deklaroval, že bude sledovat i další možnosti získání kapacit v dalších terminálech LNG. Loni společnost například jednala o zajištění kapacity v terminálu na LNG v Polsku, vzhledem k nabízeným podmínkám však tuto variantu nakonec odložila.

Zdroj: ČTK