Analytici: Strnadova koupě ostravské hutě by vytvořila spolupráci jeho podniků

|

Možná koupě Liberty Ostrava průmyslovým holdingem CE Industries Jaroslava Strnada, o které psala média, by vedla ke spolupráci mezi jednotlivými strojírenskými odvětvími, jimž se s Czechoslovak Group (CSG) věnuje. Shodli se na tom analytici. Nákup hutě by podle nich mohl být strategickou investicí do budoucna, kdy by napjatá geopolitická situace mohla vyústit ve větší investice do zbrojního průmyslu. Investice by také mohla rozrůznit portfolio holdingu v době ekonomických výkyvů. Podle analytiků bude pro Strnada nejdůležitější výše investice a ideální by bylo, kdyby mohl huť převzít v době její finanční krize zadarmo nebo za velmi nízkou cenu.

„Pro portfolio výrobků CSG může být zajištění stabilního domácího výrobce oceli ještě důležitější než pro jiné. Čelí totiž jednomu z největších paradoxů dnešní doby. Na jednu stranu celý západní svět, a Evropa především, potřebuje významně navýšit výrobu vojenského materiálu. Pro mnoho evropských institucí, firem a investorů je však zbrojní průmysl pod zvláštním drobnohledem, který ztěžuje právě jakékoli investice do zvýšení výrobní kapacity,“ řekl datový analytik platformy Datarun Petr Bartoň.

Strnad tak může podle ekonoma Lukáše Kovandy z Trinity Bank kalkulovat s tím, že země EU by kvůli napjaté geopolitické situaci, zejména kvůli válce na Ukrajině, v budoucnu přešly na válečnou ekonomiku. Produkce jednotlivých ekonomik EU by se podřídila válečným cílům, pravděpodobně za vydatné podpory států a veřejných peněz, což by poptávku po oceli povzbudilo, uvedl ekonom. V akvizici tak pdole něj Strnad může vidět smysl jak pro časy mírové, v podobě diverzifikace za výhodnou cenu, tak pro možné časy válečné.

Důležitým bude podle analytiků ve finále výpočet investora. Poukázali na to, že trh s ocelí je cyklický byznys, který se po současných propadech časem může vrátit do normálu. „Celý segment se zcela jistě stabilizuje, nicméně hlavními tématy jednání bude oddlužení společnosti a nastartování růstu marží. Pouze na oživení trhu v horizontu pár let spoléhat nelze, pokud se nestabilizuje provoz. Několik miliard bude totiž potřeba na vypořádání s věřiteli a nastartování provozu, kde chybí i základní materiály,“ uvedl analytik investiční společnosti XTB Štěpán Hájek.

Podle ekonoma investičního portálu Finlord Borise Tomčiaka by tak převzetí Liberty Ostrava mohlo být příliš velké sousto, protože se CSG zatím nepodařilo dokončit akvizici muniční divize Sporting Products americké zbrojovky Vista Outdoor. Východiskem by ale mohlo být, kdyby se huť v době úpadku prodávala zadarmo. „Koncern by se musel kvůli akvizici zadlužit, což by snížilo jeho finanční stabilitu. Ale pokud by hutě Strnad koupil zadarmo, tak by se mohlo jednat o proveditelnou transakci a synergické efekty by se daly najít,“ dodal Tomčiak.

Myšlenka prodeje ostravské hutě za korunu byla na stole již v roce 2019, kdy se jí zbavoval její minulý vlastník a současný majitel jejího dodavatele energií Tameh ArcelorMittal. Tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by za tuto cenu huť koupil. Nakonec ale huť získala Liberty Steel Group za 740 milionů eur (tehdy více než 18,8 miliardy korun).

Zdroj: ČTK