Komora: Obchod ČR a Německa loni klesl o dvě procenta

|

Obrat vzájemného obchodu ČR a Německa v roce 2023 dosáhl 113 miliard eur, tedy asi 2,83 bilionu Kč, a proti předchozímu roku klesl o 1,76 procenta. Český vývoz do Německa vzrostl o 2,47 procenta, zatímco německý vývoz do Česka klesl o 6,1 procenta. S poukazem na předběžné údaje Spolkového statistického úřadu sdělila Česko-německá obchodní a průmyslová komora.

„Je to důležitý signál, že se česko-německé hospodářství musí soustředit na nové obchodní modely a vyšší přidanou hodnotu. Automatický růst, na který jsme byli roky zvyklí, je pryč,“ uvedl výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer.

Pokles německého exportu se podle něj zdaleka netýká jen Česka. Vývozy z Německa proti předchozímu roku celosvětově klesly o 1,4 procenta. „Rok 2023 byl pro německý exportní průmysl obtížný,“ shrnula vývoj expertka na zahraniční obchod Německé obchodní a průmyslové komory Carolin Herwegová. Nízká poptávka ze zahraničí v důsledku vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb i geopolitických rizik vedla podle ní v průběhu celého loňského roku k poklesu vývozu zboží.

Vývoj na německém trhu má zásadní dopad na hospodářskou situaci v Česku. Do Německa dlouhodobě směřuje třetina českého exportu, německé firmy v Česku zaměstnávají téměř půl milionu lidí. Česko bylo i v roce 2023 desátým největším obchodním partnerem SRN co do obratu vzájemného obchodu. Bilance vzájemného obchodu zůstává pro Česko pozitivní, čeští exportéři v roce 2023 vyvezli do Německa zboží za 60,6 miliardy eur. Dovozy z Německa do ČR klesly na 52,4 miliardy eur.

Česko-německý hospodářský model, který minulých letech přinášel nová rekordní čísla, je podle komory nyní pod tlakem z několika stran. Ať jde o technologické změny v klíčových oblastech, jako jsou energetika a mobilita, zpřísňování norem EU pro ochranu klimatu a dodavatelské řetězce, ale i silný protekcionismus na světovém trhu.

„Klíčové jsou nyní strategické investice s vysokou přidanou hodnotou, například produkce polovodičů. Zde Česko zaostává za některými ostatními členy takzvané V4 (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko). Je třeba lépe využívat obrovské finanční prostředky EU a více investovat do infrastruktury, digitalizace a výzkumu a vývoje. To bude také impulzem pro nové obchodní modely,“ upozornil Bauer.

Zdroj: ČTK