Aero a Saab budou řešit sladění L-39NG a maďarských gripenů

|

Výrobce letadel Aero Vodochody a švédská společnost Saab budou spolupracovat na studii pro sladění letounů těchto firem – L-39NG a JAS-39 Gripen – v Maďarsku. Hlavním cílem spolupráce je vypracování studie proveditelnosti modifikace letounu L-39NG, která umožní výcvik maďarských pilotů od základního až po pokročilý, informovala mluvčí Aera Radka Černá. Firma Saab je výrobcem stíhaček gripen a Aero Vodochody zase vyrábí cvičné letouny L-39NG.

„Tato spolupráce je pro nás logickým a přirozeným krokem a v nově nastavené spolupráci vidíme velkou příležitost k dalšímu rozvoji našeho výcvikového systému L-39NG,“ řekl viceprezident a obchodní ředitel společnosti Aero Filip Kulštrunk.

V další fázi by výsledky zkoumání měly posloužit pro celkovou společnou studii zaměřenou na vývoj nového pilotního rozhraní a avionického systému pro letoun L-39NG, aby byl kompatibilní s maďarským stíhacím letounem JAS-39 Gripen.

Nejedná se o první spolupráci Aera a Saabu. V roce 2008 zahájily spolupráci na bojovém a výcvikovém systému L-159. O rok později začala společnost Aero dodávat letounu JAS-39 Gripen pylony, které slouží k nesení různých zbraňových systémů nebo palivových nádrží. V roce 2011 pokračovala spolupráce s výrobou dalších tří typů pylonů, které se ve společnosti Aero kompletně montovaly a testovaly. Aero má nyní objednávky na více než 30 kusů letounů L-39NG, mezi zákazníky je například právě Maďarsko.

Zdroj: ČTK, foto