Aircraft Industries dodá pět letounů do Senegalu

|

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá pět letounů L 410 NG, tedy nové generace, do Senegalu. Létat budou v barvách tamního největšího státního dopravce Air Senegal. První dva stroje dnes odletěly z Kunovic, uvedli zástupci společnosti. Finanční podmínky obchodu firma nezveřejnila.

Letadla, která dnes ráno zamířila k novému zákazníkovi, čeká přes 5000 kilometrů dlouhá trasa se čtyřmi mezipřistáními. „V loňském roce jsme pronikli s letouny na trhy ve Střední Asii, nově posilujeme také na trzích v Africe. Naše letouny mají díky svým specifickým vlastnostem mnoho výhod, a proto věřím, že Senegal bude dalším z mnoha spokojených uživatelů těchto legendárních strojů na africkém kontinentu,“ řekl Jiří Podpěra, prezident společnosti Omnipol, která Aircraft Industries získala předloni od tehdejšího ruského majitele, firmy Ostov.

Ve srovnání se starším modelem L 410 UVP-E20 nabízí L 410 NG vylepšené letové parametry a provozní charakteristiky, modernější technologie a inovovanou avioniku. „Konkrétně má delší dolet, přepraví také o 500 kilogramů více nákladu. Dvojnásobně byl zvětšen také zavazadlový prostor,“ uvedli zástupci Aircraft Industries. Obě letadla mohou přepravit až 19 pasažérů. Kromě civilních verzí vyrábí podnik i nákladní, ambulantní, výsadkové nebo pozorovací verze letadel.

Letoun L 410 NG je ve společnosti kompletně konstruován, na jeho výrobě se podílí více než 600 českých firem. K výrobě jednoho stroje je zapotřebí 13 000 součástek, 15 000 šroubů, 15 000 metrů kabelů a 180 000 nýtů.

Předloni Aircraft Industries skončil ve ztrátě 213,2 milionu korun, o rok dříve vykázal zisk přes 54 milionů korun. Hospodaření podniku v roce 2022 ovlivnily protiruské sankce, před válkou na Ukrajině byl pro něj ruský trh stěžejní. Společnosti klesly také tržby. Zatímco v roce 2021 utržila z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží téměř 1,782 miliardy korun, předloni to bylo zhruba 527,9 milionu korun. Hospodářský výsledek za loňský rok zatím oficiálně nezveřejnila.

Zdroj: ČTK