Akcie ve světě letos pokračují v růstu, index S&P 500 vylepšil rekord

|
Zdroj: pixabay.com

Světové akciové indexy v prvním čtvrtletí 2024 navázaly na úspěšný konec roku a pokračovaly v růstu. Některé indexy, jako například nejsledovanější americký indikátor S&P 500 či technologický index Nasdaq 100, vylepšovaly maxima, vyplývá z burzovních statistik. Výrazné zisky a rekordy si připsaly také evropské a japonské akcie, ty čínské naopak klesly.

„Růst táhly hlavně výsledky velkých technologických společností za rok 2023 s výhledem na rok letošní. Za první tři měsíce roku vzrostl index S&P 500 o 10,8 procenta na 5254 bodů. Již v prvním čtvrtletí vykázal lepší zhodnocení, než je jeho třicetiletý průměr, čímž se dostal na nová historická maxima,“ řekl analytik XTB Tomáš Cverna.

K růstu S&P 500 podle něj nejvíce přispěly akcie společnosti Nvidia, které vzrostly o 88 procent, a akcie Mety s růstem přes 40 procent. Obě tyto společnosti zveřejnily skvělé výsledky za rok 2023. Meta navíc ohlásila první dividendy a další kolo zpětného odkupu akcií, což podpořilo investory v nákupu akcií. Naopak nejhorší z tzv. Magnificent 7 byly akcie Tesly. Ta kvůli tlaku čínské konkurence ztratila během prvních tří měsíců roku téměř 30 procent hodnoty. Nedařilo se ani společnosti Apple, která vykázala slabší prodeje v Číně.

Nových historických maxim dosáhly také indexy Nasdaq 100, který vzrostl o 10,3 procenta, a Dow Jones. Jeho růst však činil pouze 5,5 procenta, což je z hlavních amerických indikátorů nejméně, upozornil Cverna.

Na nová historická maxima v prvním čtvrtletí dosáhl i index evropských akcií Stoxx Europe 600, přestože ziskovost evropských firem byla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v porovnání s těmi americkými nejnižší za poslední tři roky. Německý index DAX vzrostl o 10,2 procenta na 18.492 bodů. Podpořila jej všeobecně chuť investorů riskovat, a také zlepšení ukazatelů ekonomického sentimentu v Německu, hlavně díky očekávání snižování sazeb Evropskou centrální bankou.

Klíčový index eurozóny Euro Stoxx 50 se dostal na 5000 bodů a přibližuje se k nejvyšší úrovni v historii, doplnil analytik Portu Marek Malina. Od začátku roku si připsal už 13,3 procenta, čímž překonává své americké protějšky. Širší panevropský index Stoxx Europe 600 je podle něj vyšší o 7,6 procenta.

V březnu už podle Maliny neplatilo, že klíčové indexy jsou taženy zejména technologickými společnostmi a rozmachem umělé inteligence. Výborně se totiž daří i cyklickým akciím. Sektory energetiky, materiálů, průmyslu, veřejných služeb a financí za poslední měsíc porazily index výkonnost indexu S&P 500, podotkl.

Lepší ekonomická data z Číny významně tamní akciový trh nepodpořila, upozornil Cverna. Čínský index Hang Seng za první čtvrtletí odepsal 1,47 procenta, což potvrzuje skepsi investorů vůči čínskému trhu. Na druhou stranu se velmi dařilo japonskému indexu Nikkei 225. Ten vzrostl o více než 21 procent na nová maxima, kterých dosáhl po 34 letech.

Zdroj: ČTK