Tuzemské firmy mají možnost stát se lídry v umělé inteligenci. Díky schválenému aktu EU o umělé inteligenci dostaly jasná pravidla pro vytváření a implementaci AI řešení, a otevřely se jim tak dveře pro inovace a investice. Vzhledem k tomu, že evropská norma je první na světě, budou mít náskok před konkurencí z jiných částí světa. Řekl to ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.
Firmy v Česku i jinde v Evropě budou mít podle společnosti Salesforce dva roky na to, aby splnily požadavky nové normy o umělé inteligenci. Pravidla týkající se obecné umělé inteligence se začnou uplatňovat po jednom roce, tedy zhruba od poloviny roku 2025.
Nařízení mimo jiné zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů budou podléhat silné regulaci.
AI Act se podle ředitele pro data společnosti Creative Dock Adama Hanky velké většiny systémů, které AI využívají, nedotkne, ale správně omezuje použití umělé inteligence, která může ohrožovat práva lidí nebo narušovat soukromí. Příkladem je tzv. social scoring známý z Číny, který lidem přičítá nebo odečítá body v závislosti na tom, zda jejich chování splňuje nebo nesplňuje stanovené normy. Stejně tak bude zakázán prediktivní policejní dohled.
„Je dobře, že se regulace AI ujala právě EU. Žádná evropská země není dostatečně silná, aby prosadila svou vlastní regulaci AI a aby její legislativa obstála proti velkým světovým hráčům, mezi které se řadí firmy jako Meta (Facebook), Microsoft nebo Alphabet (Google),“ dodal Hanka.
Nová evropská norma může podle Benzla sloužit jako nástroj pro posílení důvěry veřejnosti v AI technologie. „Nemohu však ignorovat obavy ohledně možných omezení inovací a administrativní zátěže. V asociaci nyní aktivně zpracováváme dopady nařízení na jednotlivá odvětví,“ podotkl.
Jelikož je AI Act první právní rámec svého druhu na světě, může podle Benzla definovat budoucí směřování globální regulace umělé inteligence, nicméně kroky USA jsou zatím tradičně méně restriktivní. Akční plán pro zvýšení bezpečnosti a zabezpečení pokročilé umělé inteligence, který si nechalo vypracovat americké ministerstvo zahraničí, však počítá se zavedením regulačního úřadu a právního rámce odpovědnosti. Prostředí tak může být v Evropě i USA do dvou až tří let velmi podobné.
Zdroj: ČTK