Analytici: Za zlepšením HDP v závěru loňského roku stály vyšší výdaje vlády

|

Za zlepšením odhadu hrubého domácího produktu (HDP) v závěru loňského roku stály vyšší výdaje vlády na spotřebu a investice. Základem hospodářského oživení, které údaje potvrzují, ale je rostoucí spotřeba domácností, shodují se analytici v hodnocení dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Statistici revidovali data o vývoji ekonomiky směrem vzhůru, když ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně vzrostl o 0,2 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Počátkem března uváděli meziroční pokles o 0,2 procenta a mezičtvrtletní růst o 0,2 procenta. Za celý rok HDP klesl o 0,2 procenta, předchozí data ČSÚ hovořila o poklesu 0,4 procenta.

„Zpřesněná data pro loňské čtvrté čtvrtletí hlásí lepší než původně reportovaný vývoj vládní spotřeby a výdajů na hrubou tvorbu fixního kapitálu,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek nicméně upozornil, že ani zlepšení odhadu HDP nevrátilo českou ekonomiku na úroveň před pandemií covidu-19, HDP za ní zaostává zhruba o jedno procento.

Nová data podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše potvrdila, že česká ekonomika začíná ožívat, a to díky spotřebě domácností. „Dnešní zpřesněné odhady potvrdily již známou věc – spotřeba českých domácností po dvou letech ‚temna‘ opět nabírá dech. Hlavním důvodem je opětovný růst reálných příjmů českých domácností,“ uvedl. Podle něj by díky oživené spotřebě domácností mohl letos HDP vzrůst o 1,4 procenta.

Stejný odhad letošního růstu má i Jáč. „Tahounem růstu české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností díky kombinaci nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy. Rizikem pro letošní výkon české ekonomiky je zhoršující se výhled německé ekonomiky, kde bude letos HDP v celoročním vyjádření zřejmě prakticky stagnovat,“ uvedl.

Analytik Komerční banky Jaromír Gec u dnes zveřejněných čísel upozornil, že míra zisku nefinančních podniků byla s hodnotou 48,9 procenta nadprůměrná. „Nadále tudíž platí, že firmy byly doposavad schopny přenášet zvýšené náklady na spotřebitele a domácnosti tak byly hlavním nositelem inflační zátěže,“ uvedl. Podle Jáče je ale patrné, že míra zisku firem už nezrychluje, což znamená, že spotřebitelé už nejsou ochotni zvyšování cen akceptovat.

Zdroj: ČTK