Antimonopolní úřad posuzuje nákup Becherovky polským Maspexem

|
Zdroj: pexels.com

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej české likérky Jan Becher – Karlovarská Becherovka (JBKB) polské skupině Maspex. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na stránkách ÚOHS. Karlovarskou firmu prodává francouzská společnost Pernod Ricard, která ji vlastní od roku 2001. O transakci firmy informovaly na konci loňského roku, s jejím dokončením počítají v polovině roku letošního.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech výroby a prodeje lihovin, zejména bylinných hořkých likérů známých pod značkou Becherovka. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ uvedl ÚOHS. Spojení firem posuzuje v takzvaném zjednodušeném řízení a rozhodnutí vydá do 20 dnů.

Firma Jan Becher – Karlovarská Becherovka je společností s více než dvousetletou tradicí. Byla založena v roce 1807 rodinou Becherů, tehdy jako rodinný podnik. Becherovka byla roku 1922 zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994. V roce 2001 byl dokončen proces privatizace a společnost přešla do vlastnictví francouzské skupiny Pernod Ricard, jednoho z největších výrobců destilátů a vína na světě.

Maspex je největší soukromá společnost v potravinářském sektoru v Polsku a jedna z největších ve střední a východní Evropě. Česká a slovenská pobočka skupiny Maspex byly postupně založeny od roku 1998. V Česku a na Slovensku se Maspex zaměřuje na výrobu a prodej džusů, limonád či energetických nápojů. K hlavním značkám na zdejším trhu patří džusy Relax a Caprio i energetický nápoj Tiger. Od roku 2020 se společnost stala také výhradním distributorem ledových čajů Nestea. Loni se portfolio firmy rozšířilo o alkoholické nápoje se značkou Zubrówka. V Česku společnosti Maspex vlastní výrobní závod ve Veselí nad Lužnicí.

Zdroj: ČTK