Architekt Hájek představí v Šumperku studii na rekonstrukci domu kultury

|

Obyvatelé Šumperka se mohou příští týden seznámit s návrhem přeměny podoby domu kultury, který je dějištěm mnoha akcí, včetně mezinárodního festivalu Blues Alive. S návrhem je seznámí architekt Petr Hájek, který architektonickou studii k rekonstrukci připravil. Veřejné setkání s Hájkem bude v úterý 23. dubna v 16:00 v G-klubu Domu kultury Šumperk. Opravu objektu město plánuje několik let. Podle posledních odhadů bude stát kolem 400 milionů korun.

Architekt Hájek se podílel například na obnově Horního náměstí v Olomouci či stavbě Arcidiecézního muzea Olomouc. „Na setkání s profesorem Petrem Hájkem se návštěvníci dozvědí, jakými změnami více než 40 let stará budova domu kultury projde a proč jsou navrhované úpravy potřebné. Bude samozřejmě i prostor pro dotazy,“ uvedla jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.

Architekt vidí do budoucna Dům kultury v Šumperku jako reprezentativní pavilon obklopený parkem. Počítá se s větší multifunkčností velkého sálu, novým sálem pro klubové akce, zelenými střechami i zajímavou fasádou. „Loni jsme se s celým týmem domu kultury vydali pracovně do Litomyšle podívat se do multifunkčního sálu, který Petr Hájek navrhoval. Sledovali jsme také slavnostní otevření zrekonstruovaného objektu Císařských lázní v Karlových Varech, kde vznikl nový kulturní sál podle studie pana profesora. Na novou podobu našeho kulturního domu se moc těšíme,“ doplnila Písková.

Na sklonku loňského roku odborníci dělali v domě kultury průzkumy stavby od geologického až po stavebně historický. Nyní na přípravách rekonstrukce pracují projektanti ostravského atelieru 38. Projektová dokumentace pro stavební povolení vyjde na 8,6 milionu korun a měla by být hotova do konce roku. Náklady na projekční práce až do kolaudace budou 24 milionů korun, uvedla radnice na svých stránkách.

Rozsáhlou opravu objektu město plánuje několik let. Náklady na rekonstrukci se původně odhadovaly na čtvrt miliardy korun, nyní se částka pohybuje až kolem 400 milionů korun. Termín rekonstrukce zatím není znám.

Šumperská radnice objekt domu kultury koupila v roce 2016 za 18 milionů korun od odborové organizace Kovo Pramet. Město se zároveň zavázalo splatit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových šest milionů korun za pozemky pod objektem. Pokud by město dům nekoupilo, hrozilo by, že by veškeré kulturní akce přišly o zázemí.

Zdroj: ČTK