Automobilka Tatra Trucks chystá obří investice do výroby

|

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks investuje 700 milionů korun do výrobních technologií. Investice jí mají pomoci zefektivnit výrobní procesy a zvýšit objem produkce. Část strojního vybavení již firma instalovala loni, další část investice se uskuteční letos.

Loni Tatra vyrobila a prodala 1451 vozidel, o rok dříve to bylo více než o 100 méně. Jejím cílem je do několika let produkovat až 2500 vozů za rok. „Navýšení objemu výroby na avizovaných 2500 vozů ročně je podmíněno modernizací a automatizací výroby. Toho chceme docílit pomocí investic do špičkového strojního vybavení v celkové výši 700 milionů korun,“ uvedl technický ředitel Tatry Tomáš Prášil.

Automobilka podle něj plánuje posílení kapacity takzvaných úzkých míst výrobního procesu a automatizaci míst s velkými časovými ztrátami ve výrobě tak, aby se dostala na světovou úroveň obrábění. „Obrábění nosných rour podpoří nové obráběcí centrum Fénix 2 včetně robotizované svařovací jednotky za 41 milion korun, dále plánujeme automatizovat a zefektivnit obrábění ozubení novými obráběcími stroji Gleason za téměř 90 milionů korun. Připravujeme také automatizaci obrábění motorů novým automatizovaným CNC zařízením za 73 miliony korun, kterým nahradíme linku z 60. let minulého století,“ uvedl Prášil.

Generální ředitel Tatry Trucks Lukáš Andrýsek uvedl, že letos chce automobilka zvýšit počet vyrobených a prodaných vozů o stovky kusů, nárůst by tedy měl být mnohem výraznější než v minulých letech. „Restrukturalizační kroky, které provádíme od poloviny minulého roku, a sledované parametry výroby i zakázek jsou velmi dobrými předpoklady pro to, abychom naše záměry dokázali naplnit. Jsme na začátku procesu, který nám má pomoci dosáhnout objemu výroby a prodejů na úrovni 2500 vozů za rok v horizontu zhruba dvou až tří let,“ uvedl Andrýsek.

Nižší desítky milionů korun chce letos firma investovat do zázemí pro zaměstnance ve výrobě a kancelářských prostor. „Letos máme v plánu začít s postupnou rekonstrukcí společných prostor a sociálních zařízení ve výrobě. Zejména tzv. svačinárny projdou kompletní proměnou, aby měli zaměstnanci moderní a odpovídající zázemí pro odpočinek a občerstvení,“ uvedl manažer investic a facility Tomáš Lazař.

Navazovat bude rekonstrukce sociálních zařízení včetně šaten a rekonstrukce a přestavba kancelářských prostor. Sídlo ředitelství automobilky dostane novou fasádu, upravovat se bude i jeho blízké okolí a například se zvýší kapacita parkovacích míst.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Produkuje vozy a podvozky pro civilní sektor i pro využití v armádě či v záchranných složkách. Má přes 1400 zaměstnanců, dalších víc než 700 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. V roce 2022 automobilka dosáhla tržeb 7,12 miliardy korun. Tatra Trucks patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, dalším jejím akcionářem je skupina Promet Group rodiny Materových.

Zdroj: ČTK