Banky pokračují v reakci na pokles sazeb zlevňováním hypoték u kratších fixací

|
Zdroj: pixabay

Banky pokračují v reakci na pokles úrokových sazeb se zlevňováním hypoték u kratších fixací. Hypoteční banka ze skupiny ČSOB oznámila, že úrokové sazby hypotečních úvěrů sníží příští týden. Některé banky začaly snižovat úrokové sazby u hypoték na přelomu roku. Z největších bank pokles oznámily v minulých týdnech Česká spořitelna, Moneta, Komerční banka či Raiffeisenbank.

ČSOB reaguje na vývoj tržních podmínek a upravuje úrokové sazby hypotečních a některých vkladových produktů. Sazby účelových hypoték se u ČSOB Hypoteční banky od 19. února snižují o 0,3 procentního bodu u fixací na jeden rok a tři roky a o 0,1 bodu u fixace na pět let. „Zvýhodňujeme nabídku pro klienty snížením úrokových sazeb u nejvyhledávanějších fixací účelových hypoték,“ uvedl generální ředitel ČSOB Hypoteční banky Martin Vašek.

Air Bank od pátku 16. února zlevní hypotéky s oblíbenými kratšími fixacemi na dva a tři roky o 0,5 procentního bodu. Nejnižší sazba při refinancování hypotéky začíná na 4,69 procenta, uvedl vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter. Poptávka klientů po krátkých fixacích podle něj stále roste se sílícím očekáváním v pokračování postupného snižování úrokových sazeb.

„V Monetě jsme k razantnímu snížení úrokové sazby hypoték přistoupili již v polovině prosince, kdy jsme našim klientům nabídli sazbu 4,49 procenta,“ řekla mluvčí banky Zuzana Filipová.

Úrokové sazby v lednu pokračovaly podle Hypomonitoru České bankovní asociace v poklesu a snížily se z prosincových 5,65 na 5,54 procenta, nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. Úrokové sazby klesají nyní několik měsíců v řadě, lednový pokles je zatím v meziměsíčním srovnání největší. Banky očekávají, že snižování sazeb bude pokračovat celý letošní rok.

Hypoteční sazby přes pokles zůstávají z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. „Úrokové sazby delších splatností se postupně snižují a jejich pokles v posledních třech měsících zrychlil v souvislosti se silnějším očekáváním poklesu sazeb hlavních centrálních bank. Tento vývoj předznamenává postupný pokles hypotečních sazeb, což se již projevilo ve výraznějším poklesu některých nabídkových sazeb na trhu a vedlo i ke zrychlení poklesu lednové průměrné sazby u uzavřených smluv,“ upozornil ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Zdroj: ČTK