Bosch Powertrain loni stouply tržby o 13,6 procenta

|
Zdroj: freepik.com

Výrobci autodílů Bosch Powertrain v Jihlavě loni stouply tržby za výrobky a služby o 13,6 procenta na 26 miliard korun. Po zdanění vykázal zisk 74,9 milionu korun proti 277,45 milionu za rok 2022. Společnost ale výrazněji investovala. Vyplývá to z její výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Minulý rok měla firma v průměru skoro 4000 zaměstnanců.

Do svého dlouhodobého majetku společnost vloni investovala 2,9 miliardy korun, zatímco o rok dřív to bylo 782,8 milionu korun. Největší přírůstky majetku v roce 2023 představovaly investice do výroby z oboru elektromobility, uvedla firma ve zprávě.

O tom, že v Jihlavě bude vedle komponent pro spalovací motory vyrábět také díly pro elektrická vozidla, informovala společnost Bosch předloni v říjnu.

Největší podíl na tržbách firmy Bosch v Jihlavě měla loni podle zveřejněné výroční zprávy opět výroba vstřikovacích zařízení do naftových motorů. V meziročním porovnání se tento podíl snížil o 1,4 procenta na 98,3 procenta.

Firmu Bosch Powertrain, s.r.o., vlastní společnost Robert Bosch Investment Nederland, mateřskou společností celé skupiny je Robert Bosch sídlící v Německu. V Jihlavě společnost od roku 1993 fungovala jako Bosch Diesel, pod novým názvem je vedená od loňského ledna.

Strojírensko-technologická skupina Bosch v Česku měla vloni konsolidovaný obrat 21,5 miliardy korun. Celkový obrat českých společností skupiny včetně obratu nekonsolidovaných firem a interních dodávek sesterským společnostem mimo ČR byl zhruba dvojnásobný. Dosáhl 55,2 miliardy korun a stejně jako konsolidovaný obrat meziročně vzrostl o 12 procent. Oživení zaznamenaly například dodávky pro automobilky. Skupina to oznámila v tiskové zprávě 30. května.

Bosch loni v Česku investoval 3,7 miliardy korun, víc než dvojnásobek objemu investic v předchozím roce. Nejvíc peněz skupina podle květnové zprávy dala do moderních výrobních technologií pro rozjezd výroby elektrických pohonů pro bateriová vozidla v jihlavském výrobním závodě.

Bosch je v ČR zastoupen několika společnostmi zaměstnávajícími dohromady přes 8200 lidí. Vyrábí díly a systémy pro auta, elektrické nářadí, domácí spotřebiče či průmyslovou techniku, dodává také třeba tepelná čerpadla a další systémy pro budovy. Celkový zisk svých českých firem skupina neuvádí.

Zdroj: ČTK