Brněnská filharmonie studuje operu v arabštině, premiéra bude v Rijádu

|
Foto: archiv Filharmonie Brno

Členy Českého filharmonického sboru Brno čeká výzva, musí se naučit libreto v arabštině. Prestižní těleso se podílí na přípravách nové arabské opery, která bude mít premiéru 25. dubna v Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie. Úvodní hudební zkoušky s dirigentem a sólisty se uskuteční v březnu v sídle sboru na brněnském výstavišti, řekl zástupce ředitele sboru Vítězslav Šlahař.

Sbor má mezinárodní renomé. Vystoupil před papežem Janem Pavlem II. ve Vatikánu, na narozeninových oslavách thajského krále v Bangkoku nebo před členy belgické královské rodiny v Bruselu. „Jsem rád, že se můžeme tohoto významného projektu zúčastnit a reprezentovat Českou republiku v zemi, do které se čeští umělci zas až tak snadno nedostanou,“ uvedl k novému angažmá zakladatel a ředitel sboru Petr Fiala.

Hudbu na arabský text saúdského spisovatele Sáliha Zamanána složil australský skladatel Lee Bradshaw. Režisérem je Daniele Finzi Pasca ze Švýcarska, jenž pracoval také na ceremoniálech olympijských her v Soči a Turíně. Hudebního nastudování se zhostí španělský dirigent Pablo Gonzáles.

Libreto vzniklo na motivy staré arabské pověsti o ženě jménem Zarga, obdařené schopností předpovědět příchod nepřátelské armády. Starobylý tragický příběh podle autora libreta zároveň symbolizuje strasti Arabů v současném světě. „Inscenace však nepostrádá naději a nabízí příslib šťastných zítřků,“ uvedl v tiskové zprávě Zamanán.

Sultán Bazí, generální ředitel Komise pro divadlo a scénické umění, si od nového počinu slibuje zvýšení zájmu saúdské veřejnosti o operu, ale také rozvoj kulturního odvětví a s ním spojený vznik nových pracovních míst.

Partnery Českého filharmonického sboru Brno budou v Rijádu Drážďanští symfonikové. Titulní pěveckou roli ztvární britská mezzosopranistka Sarah Connollyová, v dalších rolích vystoupí saúdští pěvci Chajrán az-Zahraní, Sawsan Albahitíová a Rímaz Okbiová.

Zdroj: ČTK