Budvar zvýšil meziroční hrubý zisk na 396 milionů

|
Zdroj: freepik.com

Hrubý zisk Budějovického Budvaru, který vlastní stát, se loni meziročně zvýšil o 55 procent na 396,4 milionu korun. Vyplývá to z přehledu hospodářských výsledků za loňský rok, které má k dispozici server Seznam Zprávy. O tom, kolik národní podnik ze zisku odvede do státního rozpočtu, se bude ještě jednat, řekla serveru mluvčí pivovaru Barbora Povišerová. Loni Budvar přispěl do rozpočtu 250 miliony a předloni 550 miliony Kč.

„Letošní rozdělení zisku mezi odvod do rozpočtu a částku na investice ještě projednáme se zakladatelem, tedy s ministerstvem zemědělství,“ řekla webu mluvčí Budvaru.

Již dříve pivovar informoval, že loni uvařil historicky nejvyšší objem piva 1,865 milionu hektolitrů a že tržby meziročně vzrostly o 11 procent na rekordních 3,37 miliardy korun.

K loňskému růstu přispěla podle ředitele Budějovického Budvaru Petra Dvořáka většina trhů včetně českého. „V exportu se objemově povedlo nahradit ztrátu ruského trhu a vedle rozvoje stávajících trhů se nám dařilo nacházet také nové příležitosti,“ uvedl Dvořák.

Hospodářské noviny (HN) dnes uvedly, že Budějovický Budvar dal před dvěma týdny výpověď dlouholeté ředitelce exportu Renatě Pánkové. Vývozní oddělení vedla od roku 2005. Ve výpovědi je podle HN jako důvod uvedeno, že si za peníze Budvaru dělala vlastní prezentaci v médiích. Pánková ale dokládá, že prezentaci objednalo PR oddělení firmy, a to pro ni i ředitele pivovaru. Podle Pánkové je výpověď mstou za to, že upozornila na šikanu ve firmě ze strany ředitele marketingu. Šikanu oficiálně nahlásily dvě její podřízené. Na dotaz ČTK mluvčí Budvaru Barbora Povišerová řekla, že důvodem výpovědi bylo závažné porušení interních pravidel. „Zároveň se důrazně ohrazujeme proti nařčení z jakékoli šikany,“ dodala.

Rekordního hrubého zisku 422,5 milionu korun dosáhl Budvar v roce 2021, kdy zaznamenal vyšší prodeje baleného piva zejména v Německu. Pivovaru se také podle serveru vyplatila příprava na odchod Velké Británie z Evropské unie (EU), díky níž dokázal pokračovat v dodávkách piva britským zákazníkům.

V roce 2022 měl Budvar tržby z prodeje výrobků a služeb 3,03 miliardy korun a zisk po zdanění 200,8 milionu. Předloňský propad tržeb i zisku způsobilo ukončení dodávek do Ruska kvůli jeho agresi na Ukrajině i růst cen energií a dalších vstupů.

Zdroj: ČTK