Část Lomu ČSA na Mostecku se má stát národní přírodní památkou

|
Zdroj: Karelj, wikimedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license.

Část území hnědouhelného Lomu ČSA na Mostecku, který čeká ukončení těžby uhlí a následná rekultivace, se má stát národní přírodní památkou, patnáctou v Ústeckém kraji. Vláda podle tiskového odboru Strakovy akademie vyslechla informaci o návrhu ministerstva životního prostředí včetně návrhu plánu péče. S koncem dolování uhlí v lomu ČSA se počítá na přelomu let 2025 a 2026. Část území se ponechá přírodě, bude tam vodní plocha a část bude využita energeticky.

Projednání návrhu na vyhlášení zvláště chráněného území, které může trvat do roku a půl, zahájí ministerstvo životního prostředí zasláním dokumentu dotčeným krajům, obcím a vlastníkům nemovitostí. Mohou uplatnit k návrhu na vyhlášení námitky a k návrhu plánu péče své připomínky, informoval úřad ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL).

Lokalita je podle ministra jedním z mála míst, kde lze pozorovat přírodu v samovolném vývoji. Vzniklo v ní pestré společenství rostlin i živočichů. „Věřím, že se tato nová součást chráněné přírody, v jejíž blízkosti se nachází i národní přírodní rezervace Jezerka a zámek Jezeří, stane vyhledávaným turistickým cílem, místem pro relaxaci a oslavou jedinečné přírodní energie,“ uvedl.

Chráněné území by mělo pokrýt přibližně 12 kilometrů čtverečních. Přírodovědci zjistili, že v lomu ČSA a jeho okolí se vyskytuje zhruba 300 ohrožených druhů zapsaných do červených seznamů, dalších sto patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy.

Zdroj: ČTK