Češi se musí zajímat o AI, shodli se experti

|
Zdroj: freepik.com

Stát a společnost by měly věnovat více pozornosti umělé inteligenci (AI), aby byly české firmy konkurenceschopné, Česko udrželo krok s vyspělou částí světa a nezaostávalo. Uvedli to experti na čtvrteční konferenci AI inspiration 2024 v Praze. K nástupu technologie jsou odborníci optimističtí. Je podle nich nicméně nutné, aby se lidé ve firmách a veřejné správě v tématu vzdělávali a zlepšili své digitální schopnosti. Největšími překážkami pro firmy je podle expertů nedostatek odborníků na trhu práce a obava z množství legislativy.

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) označil na konferenci umělou inteligenci za jednu ze strategických technologií vedle kvantových technologií a polovodičů. „Jedná se o oblast, která nás bude ovlivňovat mimo současnosti také v budoucnu. Je proto třeba něco dělat a stanovit to jako jednu z priorit. Je tam řada věcí, abychom si udrželi kurz lídra, a abychom drželi krok s jinými státy. Myslím si, že máme dobře našlápnuto a je potřeba v tom pokračovat,“ řekl.

Odborníci připomněli, že lidé nyní používají umělou inteligenci každodenně, a to například při využívání vyhledávače Google, překladače nebo jazykového modelu ChatGPT.

Experti například z Českého vysokého učení technického, Google nebo Microsoft se shodli, že Evropa zaostává a nemá vlastní vizi, ale má dostatek výzkumníků a odborníků. Nyní je podle nich čas na to, aby se na AI zaměřilo Česko a více tuto technologii zapojovalo do praxe.

„Velmi souhlasím s tvrzením, že se nacházíme v takzvaném bodě zlomu, kdy ta urgence zvyšování pozornosti umělé inteligenci výrazně roste. Doteď se hodně o technologii mluvilo a snažili jsme se pochopit její koncept. Nyní je třeba začít z hlediska firem začít umělou inteligenci aktivně používat z hlediska konkurenceschopnosti,“ uvedl František Štupl ze společnosti Google. Firmy podle něj musí zrychlit vzdělávání svých zaměstnanců a zlepšit jejich znalosti a schopnosti v používání digitálních technologií.

„Jsem optimistický, co se týče budoucnosti. Umělá inteligence je nástroj, který nám pomáhá šetřit například produktivitu. Nemyslím si, že nás zcela nahradí,“ dodal Štrupl.

Václav Koudele z ICT unie a Microsoftu uvedl pro příklad, jak může umělá inteligence pomoct šetřit čas a vydělávat víc peněz například řemeslníkům. „Představte si, když máte doma opraváře. Za celou dobu mu několikrát zavolá telefon s tím, že je ho třeba ještě někde jinde. On musí vyhodnotit vážnost situace a vyřídit telefonát. V budoucnosti by mohl opravář zapnout na dobu oprav v jedné domácnosti umělou inteligenci, která za něj vyřídí část telefonátů a naplánuje mu je do kalendáře. Jedná se o malou změnu, ale ušetří to velké množství času a opravář tedy může více pracovat a celkově poté přispět i do ekonomiky státu,” uvedl Koudele.

Pomalejší zapojování umělé inteligence do praxe v Evropě podle odborníků mohly způsobit větší regulace ve srovnání s Čínou, ale považují je za vhodné. Europoslanci v březnu schválili nová pravidla pro fungování umělé inteligence. Nařízení zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik.

Zdroj: lawyersandbusiness.cz