České centrum na Tchaj-wanu povede Záhumenská

|
Zdroj: Markéta Záhumenská, Linked In

Na Tchaj-wanu se tento pátek otevře České centrum, povede ho sinoložka Markéta Záhumenská. Uvedla to PR manažerka Českých center Tereza Šídlová. Svou činnost zahájí pobočka v Tchaj-peji výstavou s názvem Krátké příběhy české fotografie.

Demokraticky spravovaná ostrovní země dlouhodobě čelí tlaku Číny, která ji pokládá za svou provincii. Nezávislost Tchaj-wanu, který funguje od roku 1949 de facto samostatně, uznává jen malá skupina zemí. Česko uplatňuje jako většina států světa tzv. politiku jedné Číny, oficiálně uznává jen pevninskou Čínu, s Tchaj-wanem i přes nevoli Pekingu ale udržuje úzké ekonomické, bezpečnostní, kulturní či diplomatické vztahy.

„Posláním Českého centra Tchaj-pej je prohlubovat porozumění tchajwanské veřejnosti vůči tradiční a zejména současné české kultuře. Chceme být v Tchaj-peji vidět a slyšet, lépe se poznat a prezentovat českou kulturu v širším historickém a společenském kontextu. V neposlední řadě si bereme za své spoluvytvářet prostředí pro ekonomické příležitosti,“ sdělila generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Působení centra v Tchaj-peji bude také předmětem diskuse na poradě ředitelů Českých center, kterou dnes v Černínském paláci spolu s Pánek Jurkovou zahájil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Generální ředitelka představila strategii Českých center na další čtyři roky.

Síť Českých center tvoří 28 zahraničních poboček určených k propagaci republiky. Jejich cílem je mimo jiné rozvoj kulturních vztahů mezi zeměmi.

Zdroj: ČTK