České spořitelně stoupl í čistý zisk na 5,7 miliardy

|

V prvním čtvrtletí vzrostl České spořitelně (ČS) čistý zisk meziročně o 73,3 procenta na 5,7 miliardy korun. Provozní zisk byl vyšší o 33,5 procenta, dosáhl 7,5 miliardy korun. Výsledek podle banky ovlivnily vyšší provozní výnosy, které stouply zejména v důsledku vyššího čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí. Konsolidované výsledky jsou podle oznámení ČS neauditované .

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 17,3 procenta na 13,5 miliardy korun. Čistý úrokový výnos stoupl o 17,7 procenta na 9,6 miliardy korun a čistý výnos z poplatků a provizí o 16,7 procenta na tři miliardy korun. „Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především objemem poskytnutých úvěrů, což bylo podpořeno akvizicemi Sberbank CZ a Hello bank, dále pozitivním vývojem objemu vkladů a příznivou strukturou bilance,“ uvedla banka.

Celkové provozní náklady se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,7 procenta na šest miliard korun. Poměr provozních nákladů a výnosů se meziročně zlepšil na 44,2 procenta z 51 procent v loňském prvním čtvrtletí.

Hrubý objem klientských úvěrů meziročně vzrostl o 11,7 procenta na 1,048 bilionu korun. U domácností úvěry stouply o 9,8 procenta na 653,6 miliardy korun, u podniků o 14,5 procenta na 389 miliard korun. Vklady se oproti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšily o 4,4 procenta na 1,46 bilionu korun. Vklady domácnostní stouply o tři procenta na 941,1 miliardy a vklady klientů veřejného sektoru byly vyšší o víc než čtvrtinu, dosáhly 184,9 miliardy korun. Naproti tomu vklady korporátní klientely o procento na 333,9 miliardy korun klesly.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k 31. březnu 2024 výše 2,0217 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy k 31. prosinci 2023 vzrostla o 12,5 procenta. „Vývoj na aktivní straně bilance byl zapříčiněn především růstem úvěrů bankám. Pasivní strana bilance byla ovlivněna vyššími vklady bank i klientskými depozity,“ uvedla ČS.

Za růstem provozních výnosů se nejvýrazněji v prvním čtvrtletí roku zasadily čisté úrokové výnosy, které rostly díky vyššímu objemu úvěrů a vkladů, řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Objemy úvěrů podpořily akvizice Sberbank CZ a Hello bank z loňského roku. Aktuální růst objemu úvěrů s delší fixací úrokové sazby přinese podle něj do následujících let zvýšení úrokové marže, protože se očekává pokračující snižování úrokových sazeb ČNB.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých měla ke konci března 4,6 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Zdroj: ČTK