Chuť na sobě pracovat jsem neztratila!

|

Dlouho byla považována za statistickou chybu českého ženského golfu. Proč? Velmi dlouho byla jediná, kdo se díky talentu a píli prosadil v evropském a částečně i ve světovém měřítku. Klára Spilková je ve svých 27 letech stále nejlepší tuzemskou golfistkou, ale na paty jí stále razantněji šlapou mladé Češky.

TEXT: Antonín Ebr
FOTO Petra Doležalová, Ondřej Pýcha, Tristan Jones/LET, klaraspilkova.cz

 • V jaké fázi kariéry se podle vás nyní nacházíte?

Osobně mám pocit, že je stále na čem pracovat a v čem se zlepšovat. Přestože hraji golf profesionálně již 12 let, ráda bych ještě pár let hrála, a tak jsem ráda, že cítím, že je stále prostor pro zlepšení.

 • Máte po těch dvanácti letech na tour stále dostatek motivace?

Myslím si, že to s tím hodně souvisí. Před čtyřmi lety mi pomohla i změna prostředí, kdy jsem z LET přestoupila na LPGA. S nejlepší tour na světě přišla i větší motivace, chuť na sobě ještě víc makat a posouvat se.

 • Liší se vaše hra od té před šesti lety, kdy jste vyhrála první turnaj na LET?

Rozhodně jsem dnes zase o trochu lepší hráčka než tehdy, i když jsem tenkrát vyhrála turnaj. Byl to velký úspěch a podala jsem skvělý výkon. Přesto cítím, že jde hodně i o určitou herní konzistenci a o schopnost zahrát dobré výsledky i na těch největších turnajích, což bych řekla, že se mi dnes daří víc, než se mi to dařilo před šesti lety. Za těch dvanáct let jsem poznala, že žádný rok není herně stejný, žádný měsíc ani turnaj nejsou stejné… Vždycky se to liší a je třeba se tomu umět přizpůsobit.

 • Je pro vás důležité být nejlepší českou golfistkou?

Neřekla bych nejdůležitější, ale samozřejmě celá ta léta na sobě pracuji, abych byla nejlepší, hrála svůj nejlepší golf a měla výsledky. A cením si toho, že tolik let patřím ke špičce českého golfu, protože to zároveň bylo a je to, co si přeji a v některých věcech mi to hodně pomohlo a dalo.

 • Cítíte na sobě stále silnější tlak mladých hráček?

Nemyslím, že cítím něco jako tlak. Naopak je to super a mám radost, že je tolik českých hráček, které letos hrají na LET a i na dalších tour. Cítím, že pro nás všechny je to taková zdravá motivace do dalších turnajů a let.

 • Koho vidíte jako svou nejpravděpodobnější následovnici?

Už dnes jich je spousta. Hráčky jako Jana Melichová, Sára Kousková, Tereza Melecká a Kristýna Napoleaová mají velký potenciál. Ale je tu i mnoho dalších skvělých hráček a je jen na nich, zda se přidají a najdou svoji motivaci hrát špičkový golf.

 • Jsou pro vás turnaje v Česku důležitější než v cizině? Jsou svazující?

Turnaje doma jsou vždy jiné než všechny ostatní. Ano, jsou pro mne v jisté míře i důležitější. Mám tu své sponzory, fanoušky a rodinu, před nimi mě ještě více motivuje podat co nejlepší výkon.

Neřekla bych, že jsou turnaje doma úplně svazující, to záleží na nastavení, ale určitě je z nich cítit větší tlak na výsledek než na turnajích ostatních.

 • Naučila jste se v Americe v golfu něčemu novému?

V Americe jsem se toho naučila spoustu, a nejen o golfu, ale také sama o sobě, jaké mám třeba limity a co sama dokážu, za čím si jdu. Kvalita golfu je v USA neporovnatelně vyšší, takže i tomu jsem se musela hodně přizpůsobit.

 • Máte stále nějaký vzor? Obdivujete některou ze soupeřek?

To je dobrá otázka. Určitě nějaký vzor mám, ale většinou jde spíš o hráčky, které mi jsou podobné ve smyslu fyzické a herní zdatnosti, jako třeba v délce ran. Je jednoduché obdivovat někoho, kdo je dvakrát větší a delší než vy, ale když tu dispozici nemáte, úplně vám to nepomůže. Proto spíš obdivuji ty hráčky, které jsou třeba stejně hubené jako já, ale zároveň mají sílu. Pozoruji je třeba, jak pracují, trénují, v jakých aspektech hry jsou zdatnější…

Když máte vedle sebe soupeřku, která je o „dvacet metrů delší“ než vy, ta hra potom vypadá úplně jinak. Potřebujete potom mít jiné dovednosti hry. Takže určitě je dobré učit se i od druhých a zvlášť na nejlepších tour světa.

Jak se ztížilo přihlašování na turnaje LPGA s horší kategorií herní karty?

Docela hodně. S kategorií karty, kterou mám, se nakonec dostanu tak na dva až tři turnaje. Na začátku roku jsem doufala, že těch turnajů bude víc.

 • Jak vám vyhovoval život v Sarasotě na Floridě?

Sarasota mi za ty čtyři roky velmi přirostla k srdci a už tam navždy zůstane. Okolnosti mě ale bohužel přiměly se přestěhovat. Nyní mám svou základnu v Greenvillu v Jižní Karolíně a je to tam zase úplně jiné a moc krásné. Těším se, že zase objevím nový kus světa a poznám další fajn lidi.

 • Jak často se vidíte se sestrami Kordovými nebo třeba Sandrou Gal, která má také české kořeny?

Letos jsem se se sestrami Kordovými viděla málo, protože jsem nehrála víc na LPGA turnajích, ale se Sandrou se vídáme anebo si aspoň voláme hodně často, protože patří mezi mé nejlepší kamarádky.

 • Jak je pro vás důležitý start na olympijských hrách?

Hodně, jsou to prostě olympijské hry. Pro sportovce i pro diváky je to sportovní svátek a líbí se mi, jak tyto hry všechny semknou. Je tam cítit ta národní hrdost.

Zároveň vnímám, jak golfu, ale i nám hráčům, návrat na olympijské hry pomohl. Více přitáhl pozornost a získal si i fanoušky z řad negolfistů. Mám tu čest, že jsem startovala na hrách již dvakrát, a byla pro mne obrovská pocta reprezentovat svou zemi a zároveň dělat svůj sport, který miluji.

 • Přítel Sean vám občas nosí hole. Už jste se pohádali?

Ne. Sean mi hole nosí tento rok docela často a jsem ráda, jak to mezi námi hezky funguje. Máme takový vzájemný respekt k sobě nejen na hřišti, ale i v životě. Je to vše o komunikaci a je fajn řešit věci, když se dějí. Učím se, co potřebuji anebo co by mi pomohlo, a Sean je hodně vnímavý a empatický. Zároveň má zkušenosti z doby, kdy jeho bratr hrál na mužské PGA Tour a on mu dělal caddieho. Zná skvěle moji hru, protože spolu hodně hrajeme, a dokáže mne jak motivovat, tak i uklidnit. Jsme skvělý „tým“.

 • Jak letos budete trávit Vánoce?

Vánoce budu trávit doma v Praze a už se na to moc těším, protože vždycky, když mohu být pár týdnů na jednom místě, tak je to pro mě svátek. A tyto Vánoce budou pro mě velice speciální, protože se budu vdávat!

 • Co máte na Vánocích nejraději?

Nejraději mám čas strávený s rodinou a kamarády v té správné sváteční atmosféře. Vánočně nazdobené město plné různých světýlek a ozdob, vůně svařeného vína a cukroví, to je prostě nádhera. A samozřejmě mám i po sezoně a vždy se tak těším i na krátké volno a chvíli klidu.

 • Jaké jsou vaše plány na příští rok?

Příští rok budu hrát Ladies European Tour a i když nás na začátku roku čeká hodně cestování do Asie nebo na Blízký východ, už teď se těším, až se turnaje přestěhují do Evropy a objedu je autem.

 • Máte ještě nesplněný golfový i negolfový sen?

Ano, i po těch letech by se tam golfový i negolfový sen ještě našel. Ty golfové si nechám pro sebe. U těch negolfových… Osobně moc ráda cestuju, takže mám ještě plno snů a míst, kam bych se ráda podívala. Moc ráda poznávám nová místa, kulturu a lidi. To mi dělá radost daleko větší než cokoli materiálního.

KLÁRA SPILKOVÁ
Nejlepší česká golfistka současnosti. Už v 16 letech nastoupila jako nejmladší hráčka v historii mezi profesionálkami v Ladies European Tour. Má za sebou účast na olympijských hrách v Riu v roce 2016 a v Tokiu v roce 2020. Získala dvě vítězství na LET, v roce 2017 na Lalla Meryem Cup v Maroku a v roce 2022 na KPMG Women’s Irish Open v Irsku. Od roku 2018 je členkou nejvyšší světové ženské tour Ladies Professional Golf Association. Žije střídavě v Praze a v Greenville (USA). Její handicap při přestupu k profesionálům byl +4. Hraje s holemi Titleist a míčky Titleist PRO V1.

Napsat komentář