Cimbálovka uspěla na festivalu v Číně

|
Zdroj: pixabay

Mladí čeští cimbalisté uspěli na přelomu dubna a května na kulturním festivalu v čínském městě Čching-tao. Předsedkyně Cimbálové asociace České republiky Růžena Děcká přivezla do města u Žlutého moře své bývalé žáky ze ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí a vítěze soutěží Cimbalfestu. Absolutním vítězem soutěže se stal Matěj Číp.

„Ve velké konkurenci ctižádostivých a velmi pracovitých soutěžících z Asie naši cimbalisté zazářili. Kromě pěti prvních míst v sólové hře i v duetech si Matěj Číp odvezl titul absolutního vítěze soutěže,“ sdělila dnes ČTK zástupkyně účastníků Barbora Janečková. „Není bez zajímavosti, že Matěj Číp studuje jako první na světě hru na cimbál v USA, aktuálně v New Yorku na Berkeley College,“ dodala. Hra na cimbál se v USA na univerzitách nevyučovala. Číp vznik oboru před několika lety inicioval, když obeslal řadu univerzit a uspěl na univerzitě v Jižní Dakotě.

Cimbalisté předvedli výběr skladeb od baroka po současnost. Děcká se svými studenty v Číně představila Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí, prázdninové kurzy na Valašsku i netradiční setkání malých žáků na akci Cimbál v pyžamu. Nechyběla živá produkce valašského folkloru.

„Naše teprve šestnáctileté soutěžící Johanka Demlová a Zuzanka Máchová prošly v rámci festivalu nečekaně velkou muzikální proměnou a užily si i proměnu v čínské princezny oděné do krásných šatů,“ uvedla Děcká.

Čeští zástupci se také zapojili do vytvoření světového rekordu zapsaného do Guinnessovy knihy rekordů. „Stejnou skladbu zahrálo najednou 423 hráčů, a to na čínské janchiny, santury i naše cimbály. Bylo úžasné být součástí historického okamžiku,“ uvedla Děcká. Pro českou cimbálovou školu bylo podle ní přínosné i setkání s cimbalisty z Indie, Koreje a Íránu.

Zdroj: ČTK