ČNB představila plán emisí zlatých a stříbrných mincí

|

Česká národní banka (ČNB) bude v letech 2026 až 2030 pokračovat s vydáváním stříbrných mincí věnovaných institucím České republiky, slavným dopravním prostředkům nebo významným osobnostem. Pokračovat bude i cyklus zlatých mincí věnovaných městským památkovým rezervacím. Kromě toho zahájí nový cyklus stříbrných tisícikorun zaměřených na sportovní odvětví. Vyplývá to z emisního plánu, který ČNB zveřejnila na svých internetových stránkách.

Do konce desetiletí bude pokračovat vydávání stříbrných stokorun s motivy českých institucí, které ČNB zahájila letos mincí věnovanou Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Zároveň centrální banka přesunula na rok 2030 vydání mince věnované Kanceláři prezidenta republiky, která původně měla vyjít v příštím roce. V emisním plánu na rok 2025 ji nahradila mince věnovaná celní správě. O přesun podle ČNB požádala prezidentská kancelář.

Pokračovat bude i emise stříbrných pětisetkorun zaměřených na známé dopravní prostředky. „Snad největší úspěch ze všech našich numizmatických emisí představují technicky ozvláštněné stříbrné mince 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky. Rozšíříme ji o dalších pět nezapomenutelných strojů a i nadále bude platit, že tyto mince vyniknou neotřelým způsobem zpracování,“ uvedla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková. Letos v této řadě vyjde mince věnovaná tramvaji T3, ve druhé polovině dekády se plánují například mince s motivy traktoru Zetor nebo nákladního automobilu Praga V3S.

ČNB bude pokračovat v emisi stříbrných dvousetkorun věnovaných významným osobnostem nebo událostem. Připomene na nich například podnikatele Tomáše Baťu, spisovatele Milana Kunderu nebo založení Divadla Járy Cimrmana. Bude rovněž vydávat zlaté pětitisícikoruny zaměřené na městské památkové rezervace, které ukážou například Brno, Žatec či Františkovy Lázně.

ČNB plánuje i emise mimořádných mincí v nominální hodnotě 10.000 korun. Stříbrné mince budou připomínat ukončení mincování v Kutné Hoře a dostavbu pražské svatovítské katedrály. Zlaté mince potom připomenou výročí úmrtí českých králů Přemysla Otakara I. a Přemysla Otakara II.

Kromě mincí plánuje ČNB vydat i speciální bankovky. V roce 2026 nabídne pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 korun, která připomene prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Ve stejném roce vydá oběžnou pětitisícikorunu se speciálním přítiskem ke stému výročí vzniku Národní banky Československé.

Zdroj: ČTK