Cream se chce podílet na průmyslové zóně u Košic za 63 miliard 

|

Česká investiční společnost Cream se chce podílet na vybudování velké průmyslové zóny za 2,5 miliardy eur, tedy asi 63 miliard Kč, u slovenských Košic. Zóna o rozloze 600 hektarů má ve spolupráci s Košickým krajem vzniknout v sousedství železáren U.S. Steel a překladiště Interport, které Cream rovněž provozuje.   

Záměrem investora je, aby se chystaná průmyslová zóna GLIP (Globální logistický a industriální park) dostala do Katalogu strategických zón, který schvaluje vláda. Její komplexní realizační studie by měla být zpracovaná do letošního května, poté ji dostanou příslušná ministerstva a nakonec kabinet premiéra Roberta Fica. Financování by mělo mít na starosti bankovní konsorcium a výstavba se plánuje ve třech fázích. 

Náklady 2,5 miliardy eur zahrnují vybudování infrastruktury, výrobních a logistických hal nebo výzkumného a vzdělávacího centra. „Celý projekt připravujeme pro společnost Interport Partners Group, která založila společný podnik s Košickým krajem. S ním ještě musíme projednat další postup. Máme připravený výkup pozemků, předjednanou spolupráci s Košickou univerzitou. Pokud vše půjde hladce, mohl by být schvalovací proces o zařazení zóny do vládního katalogu dokončený v druhé polovině příštího roku,“ řekl předseda představenstva společnosti GLIP a zástupce Creamu Martin Jarolím. 

Region východního Slovenska má se svojí infrastrukturou, kam patří i mezinárodní kontejnerové překladiště Interport, podle Jarolíma obrovský potenciál, protože představuje spojení Baltu a Balkánu a také zemí východu se západní Evropou. Význam místa navíc vzroste v okamžiku, kdy skončí válka, začne obnova Ukrajiny a otevřou se opět cesty dále na východ, míní Jarolím. 

Košické překladiště Interport slouží primárně k překládce nákladu z vagonů se středoevropským rozchodem, což je vzdálenost mezi hranami kolejnic, na širší východní rozchod. Díky dotaci 50 milionů eur od Evropské unie má být podle webu e15 kompletně modernizované, aby se mohlo stát důležitým dopravním uzlem zejména pro železniční, ale i silniční kontejnerovou dopravu. Podle podmínek EU má zároveň odpovídat podmínkám evropské Zelené dohody (tzv. Green Dealu). 

Zóna GLIP u Košic by měla být v pořadí druhá v regionu. Na základě souhlasu vlády z roku 2021 vzniká průmyslový park u obce Valaliky. Její provozovatel společnost VIP požádala v lednu o stavební povolení. Prvním investorem má být švédské Volvo. 

Skupinu Cream Investments ovládá miliardář Petr Tankó. Tomu mimo jiné patří značná část areálu továrny Tomáše Bati ve Zlíně. Cream loni zvítězil v tendru České pošty na její nemovitosti na pražské Pankráci za více než 400 milionů Kč. Pošta ale následně bez udání důvodu výběr zrušila. 

Slovenské ministerstvo dopravy dnes ohlásilo záměr modernizace a zvýšení kapacity dvou jiných překladišť nákladní železniční dopravy na východním Slovensku, a to v Čierné nad Tisou a v Dobré. Krok je podle něj součástí dohody mezi vládami Slovenska a Ukrajiny. Peníze na investici chce Bratislava získat z unijního nástroje pro propojení Evropy CEF. 

„Překladiště v Dobré i Čierné nad Tisou považují obě vlády za klíčové, zejména co se týče pomoci Ukrajině v obraně proti ruské agresi a rovněž i následně v poválečné obnově u našich sousedů,“ napsalo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Náklady na prodloužení terminálu v Dobré vyčíslilo na více než 50 milionů eur (1,26 miliardy Kč). 

Zdroj: ČTK