Crowdfundingové investice loni stouply o dvě miliardy

|

Objem investic zprostředkovaných přes takzvaný investiční crowdfunding, tedy skupinové financování firem a jejich projektů, loni stoupl na více než tři miliardy korun. O rok dříve to byla zhruba miliarda Kč. Vyplývá to z ankety ČTK mezi společnostmi, které crowdfunding v ČR nabízejí. Výrazný nárůst očekávají i v letošním roce.

Přes platformu Investown se za rok 2023 investovaly přes dvě miliardy korun, v roce 2022 to bylo 515 milionů korun. Za první dva letošní měsíce se investovalo více než za celý rok 2022. „Až do roku 2030 crowdfunding poroste o 56 procent ročně. Za loňský rok české platformy klientům vydělaly přes 300 milionů korun. Mimo to však Češi svými investicemi pomohli financovat desítky developerských projektů a urychlit tak jejich výstavbu,“ uvedl spoluzakladatel a ředitel jedné ze tří licencovaných platforem Investown Alan Pock. Tento typ investičního produktu umožňuje investovat od několika stokorun, připomněl.

Objem investic zprostředkovaných přes platformu Fingood činil loni 950 milionů Kč. Proti 642 milionům v roce 2022 to byl nárůst o 48 procent. „Velmi ambiciózní plány máme i díky získané evropské crowdfundingové licenci i pro letošní rok. Věříme, že objem námi zprostředkovaných investic přesáhne dvě miliardy korun. To bude mimochodem stejně jako kumulovaná částka za dosavadních šest let naší činnosti,“ řekl generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

Společnost Roier Invest zaznamenala růst o 50 procent ročně. Loni přes Roier investoři investovali řádově stovky milionů korun. Zájem je stále velký, vystavené projekty se rychle vyprodávají, upozornil ředitel a spoluzakladatel firmy David Bystrzycky.

„Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou. Jedním z faktorů bylo také podzimní vydání licence ČNB, které danému investičnímu produktu přidalo na důvěře běžných lidí. Navíc jedním z pravidel pod licencí je nutnost zveřejňovat na svém webu veškeré statistiky o financovaných projektech. Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování,“ upozornil Pock.

Crowdfundingové platformy musejí od 10. listopadu 2023 splňovat podobná pravidla jako například investiční zprostředkovatelé nebo obchodníci s cennými papíry. Nová regulace, kterou Sněmovna schválila předloni na základě evropského nařízení, je především ochranou klientů před nekalými praktikami a zajištěním dostatečného přístupu k informacím, uvedl partner advokátní kanceláře PwC Legal Petr Kincl.

Zdroj: ČTK