CzechInvest otevřel na Tchaj-wanu novou zahraniční kancelář

|

Státní agentura na podporu investic CzechInvest otevřela v tchajwanském Tchaj-peji novou zahraniční kancelář. Zaměřit se má především na projekty ve vysoce technologicky náročných oborech, jako jsou například polovodiče. Agentura CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Společně s tchajwanskou kanceláří jich má agentura aktuálně v zahraničí osm. Dvě kanceláře jsou ve Spojených státech amerických, po jedné pak v Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, Německu a Velké Británii. „Cílem nového zastoupení na Tchaj-wanu je aktivní propagace Česka, oslovení potenciálních investorů z high-tech odvětví a v neposlední řadě navázání spolupráce s místní vědeckou a investiční komunitou. Důležitá je i pomoc českým start-upům, které chtějí na Tchaj-wanu najít partnery pro svůj rozvoj,“ uvedl generální ředitel agentury Jan Michal.

Otevření zahraniční kanceláře na Tchaj-wanu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) důležitým krokem k posílení obchodních vztahů a technologickému rozvoji českých firem. „Velký potenciál pro spolupráci máme zejména v oblasti polovodičů, které mají široké využití v automobilovém průmyslu, průmyslových aplikacích, energetice a v automatizaci. Právě využití v autoprůmyslu je pro transformaci tohoto sektoru v Česku zásadní, nicméně je zde potenciál pro rozvoj dalších klíčových oborů,“ uvedl ministr.

Kromě polovodičů má Tchaj-wan pro Česko a jeho firmy podle zástupce CzechInvestu v Tchaj-peji Matouše Kostlivého potenciál také v oblasti hardwaru i softwaru. „Naše přítomnost na Tchaj-wanu umožní více propojit české a tchajwanské inovativní firmy a instituce, což povede k vzájemnému obohacení a dalšímu techno-ekonomickému rozvoji,“ řekl.

Síkela řekl, že pokračují jednání s americkým výrobcem čipů onsemi o možné investici v Česku, stejně jako jednání s producenty čipů z Tchaj-wanu. České firmy také podle Síkely mají možnost zapojit se do výrobního řetězce pro chystanou továrnu na čipy, kterou tchajwanská společnost TSMC chystá vybudovat v Sasku.

Státní agentura CzechInvest byla založena v roce 1992. Pomáhá tuzemským firmám se vstupem na zahraniční trhy nebo zvýšit investiční potenciál České republiky. Loni dojednala deset investičních projektů za 19 miliard korun, které vytvoří 4125 nových pracovních míst. V roce 2022 bylo dojednaných projektů 24, objem investic byl ale téměř totožný, činil tehdy 19,3 miliardy korun.

Zdroj: ČTK