Díky vodíkovému generátoru lze využít nadbytečnou energii z fotovoltaiky v zimě

|
PxHere.com

Vodíkový generátor umožňuje využít v zimním období přebytky energie z fotovoltaiky, které vznikly v létě. Hlavním přínosem vodíkového hospodářství je energetická nezávislost, kterou systém zajistí ekologicky a udržitelně. Jedinou emisí generátoru je demineralizovaná voda. Řekl to Luboš Hajský, jenž je spoluzakladatelem společnosti DEVINN, která vodíkový generátor nabízí. Technologie má větší pořizovací cenu, proto je nyní výhodná spíš pro logistická centra než rodinné domy.

V systému putuje energie ze slunce v letních měsících nejprve do elektrolyzéru, kde vzniká zelený vodík. Ten se v plynové formě ukládá přibližně do zahájení topné sezony. V momentě, kdy produkce energie fotovoltaiky klesne pod spotřebu budovy, přichází na řadu generátor, který uložený vodík přemění na elektrickou a tepelnou energii.

„Podstata udržitelnosti je v tom, že při ukládání energie do vodíku v podstatě jen rozkládáme vodu. Při zpětné výrobě energie z vodíku naopak vodu pomocí (vodíkového generátoru) H2BASE skládáme zpět. To můžeme opakovat donekonečna,“ řekl Hajský. Oproti tomu třeba současné dieselové generátory fungují na principu nafty, která se jednorázově spotřebuje. Pro uživatele přitom podle Hajského není mezi naftovým generátorem nebo třeba plynovým kotlem a vodíkovým generátorem téměř žádný rozdíl.

Energeticky soběstačná budova se systémem ukládání energie do vodíku a vodíkovým generátorem je zároveň sídlem společnosti DEVINN v Jablonci nad Nisou. Na střeše jabloneckého průmyslového areálu DEVINN jsou fotovoltaika, elektrolyzér a zásobníky, kam se vodík z přebytků ukládá.

Vodíková technologie postupně přechází z plánů do reálných instalací, stále je ale poměrně nová. Z toho důvodu je pořizovací cena zatím třeba pro rodinné domy relativně vysoká. „Technicky je možné ji využít u kterékoliv budovy, rozhoduje návratnost celé investice,“ uvedl Hajský. Hlavní cílovou skupinou jsou podle něj nyní budovy s větší plochou fotovoltaiky a tím i větším objemem přebytků. „Typicky to mohou být třeba logistická centra. Z našich výpočtů víme, že vodíkové úložiště se oproti bateriovému začíná vyplácet přibližně kolem 4,5 megawatthodin kapacity,“ řekl.

DEVINN je česká vývojová a realizační firma pro vodíkové systémy v energetice a dopravě. Společnost vyvíjí a vyrábí vlastní produkty, mezi které patří vodíkový generátor H2BASE, mobilní vodíková semiautonomní nabíječka elektromobilů H2BOT, systém kontroly trakčních baterií nebo mobilní vodíková plnička. Od založení firma spolupracuje se Škodou Auto a na vývoji s výzkumnými organizacemi, jako jsou Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) Řež, České vysoké učení technické v Praze, Západočeská univerzita v Plzni. Podílí se také na vývoji vodíkového nákladního speciálu Tatra.

V zahraničí podobné vodíkové generátory vyrábí například francouzská firma Gaussin nebo Energy Observer Developments (EODev), jejíž vodíkový generátor se jmenuje GEH2.

Zdroj: ČTK