Doosan zmodernizuje turbíny ve finské jaderné elektrárně

|

Plzeňský Doosan Škoda Power, významný světový výrobce turbín, zmodernizuje osm nízkotlalkých turbín ve finské jaderné elektrárně Loviisa. Projekt, který začne v roce 2026, zajistí zvýšení výkonu elektrárny ze současných 1014 megawattů (MW) o 38 MW, řekla mediální zástupkyně Doosanu Natálie Sedláčková. Hodnotu kontraktu neuvedla.

Podle šéfa divize zařízení pro jaderné zdroje Radka Trněného je odběratel, finská energetická společnost Fortum, dlouholetým zákazníkem plzeňských strojíren. „Jadernou energetiku vnímáme jako strategický segment a tento projekt jen potvrzuje, že mu máme co nabídnout,“ řekl.

Modernizace zahrne obnovu osmi nízkotlakých turbínových těles a jejich vnitřních částí. „Výrazně zlepší efektivitu výroby elektřiny, aniž by došlo ke zvýšení tepelného výkonu reaktoru. Zaměří se pouze na turbíny, neovlivní reaktor ani jadernou bezpečnost,“ uvedla Sedláčková.

Viceprezident jaderné elektrárny Sasu Valkamo uvedl, že Doosan Škoda Power dodal na Loviisu už při předchozí modernizaci také vysokotlaké turbíny. Práce na další modernizaci nízkotlakých turbín budou prováděny během pravidelných ročních odstávek.

Jaderná elektrárna Loviisa získala loni v únoru od finské vlády novou provozní licenci do roku 2050. Do té doby má vyrobit až 170 terawatthodin elektřiny bez emisí. „Modernizace nízkotlakých turbín je naší první významnou investicí v rámci přípravy na prodloužení životnosti. Naším cílem je, aby elektrárna fungovala po dobu nového provozního povolení stejně stabilně, spolehlivě a bezpečně jako doposud,“ řekl Valkamo.

Plzeňský Doosan, jehož turbíny pracují v 63 zemích, dodává až z 90 procent do ciziny. Loňské tržby činily podle výkonného ředitele Daniela Procházky 4,8 miliardy korun, meziročně stouply o 35 procent. Strojírny s více než stoletou tradicí, které mají téměř desetinový podíl na světovém trhu parních turbín, produkují a dodávají zařízení s výkonem tři až 1200 MW. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Celosvětové tržby skupiny Doosan dosáhly loni zhruba 344 miliard.

Zdroj: ČTK