Draslovka a těžař zlata Barrick začali s komerčním využitím glycinového loužení

|

Česká chemická společnost Draslovka a těžařská společnost Barrick Gold začaly v tanzanském dole Buylanhulu s komerčním využitím glycinového loužení při těžbě zlata. Jde o technologii, kterou má patentovanou Draslovka a která snižuje náklady těžby i ekologickou zátěž. S pilotním využitím začaly společnosti loni. Partnerství Draslovky a světového těžaře zlata má letos zahrnout také testovací program v několika těžebních oblastech.

Díky pilotnímu programu se v tanzanském zlatém dole Bulyanhulu snížila spotřeba kyanidu o 80 procent při výtěžnosti zlata srovnatelné s tradičním loužením kyanidem. „Díky technologii GlyCat vykazuje hlušina z dolu nezjistitelné hladiny kyanidů, čímž se významně snižují požadavky na detoxikaci a tím pádem i celkové náklady těžby,“ uvedly společnosti.

Podle generálního ředitele Draslovky Pavla Brůžka pilotní program potvrdil velké výhody technologie GlyCat při těžbě zlata. „GlyCat poskytuje těžařům významné ekonomické benefity a současně i benefity v oblasti udržitelnosti, což je klíčové v době, kdy je budoucnost těžby podmíněna úsporami nákladů, udržitelností a zajištěním společenské přijatelnosti,“ uvedl Brůžek. Výkonný ředitel společnosti Barrick Simon Bottoms zmínil, že použití technologie Draslovky zvyšuje efektivitu provozu, snižuje náklady a také environmentální stopu firmy.

Technologie loužení glycinem využívá k získávání zlata, mědi, niklu a kobaltu glycin, který je netoxickou, recyklovatelnou a biologicky odbouratelnou aminokyselinou, běžně používanou jako potravinářská přísada, uvedly společnosti.

Draslovka Holding je soukromá holdingová společnost se sídlem v Česku, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Je největším světovým výrobcem kyanidu sodného, který se využívá pro těžbu zlata. V roce 2021 firma koupila divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za 521 milionů dolarů, v přepočtu asi 12 miliard korun.

Kanadská společnost Barrick Gold patří k největším těžařům zlata na světě. Jejím rivalem je americká společnost Newmont. Celosvětová těžba zlata se loni zvýšila o jedno procento na 3644 tun. Zaostala však za rekordem z roku 2018.

Zdroj: ČTK