Draslovka chce stavět s rakouskou Petrochemical Holding závod v Egyptě

|

Česká chemická společnost Draslovka chce postavit s rakouskou firmou Petrochemical Holding závod na výrobu kyanidu sodného v Egyptě. Investice by v první fázi měla dosáhnout 3,8 miliardy korun. Pětina produkce skončí v Egyptě, zbývajících 80 procent pak na trzích kolem Středozemního moře, na Blízkém východě a v Africe. Uvedl to server Seznam Zprávy.

Zástupci obou společností už jednali s egyptským ministrem obchodu a průmyslu Ahmedem Sámirem. „Draslovka dlouhodobě hledá možnost vyrábět své produkty na africkém kontinentu, který je jedním z našich velmi důležitých trhů. V případě realizace nové výrobní kapacity v oblasti Blízkého východu půjde o spolupráci s rakouským Petrochemickým holdingem, kterému jsme prodali licenci na výrobu kyanidu sodného,“ sdělil serveru mluvčí Draslovky Erik Švamberk.

Rozhovory o případné spolupráci jsou podle něj zatím v počáteční fázi. Hlavním investorem by ale měl být Petrochemical Holding. Podle Sámirova prohlášení Egypťané projekt vítají, už získal povolení od příslušných orgánů k zajištění energetických a surovinových požadavků. Zatím ale není zřejmé, kde by měl závod být.

Server upozornil, že majitelem Petrochemical holding je rusko-rakouský byznysmen Jakov Goldovskij. V roce 2002 byl v Rusku zatčen. Soud ho poslal za finanční machinace na sedm měsíců do vězení, ale trest nenastoupil, protože si ho odpykal ve vazbě. Petrochemical Holding založil v Rakousku v roce 1996.

Draslovka Holding je soukromá holdingová společnost se sídlem v Česku, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Je největším světovým výrobcem kyanidu sodného, který se využívá pro těžbu zlata.

Zdroj: ČTK