Elektrárna Dukovany začne využívat palivo od Westinghousu koncem roku

|
Zdroj: pixabay

Jaderná elektrárna Dukovany začne využívat palivo od americké společnosti Westinghouse od letošního podzimu. Dodavatel ho přiveze koncem roku. O několik měsíců později začne Westinghouse dodávat palivo i do elektrárny v Temelíně. Novinářům to dnes řekli zástupci ČEZ. Dukovany i Temelín zatím využívají palivo od firmy TVEL z ruského státního holdingu Rosatom. Provozovatel elektráren, polostátní ČEZ, rozhodl o výměně dodavatele paliva pro Dukovany loni v březnu z bezpečnostních důvodů spojených s válkou na Ukrajině.

Už v roce 2019 zavezl Temelín do reaktoru prvního bloku šest zkušebních palivových souborů Westinghouse. Sloužily mimo jiné k ověření jejich vlastností a s výsledky nyní pracují odborníci. „Na konci letošního roku nám přiveze Westinghouse palivové soubory do Dukovan. Aktuálně zde dokončujeme rozšíření skladovacích prostor,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Dukovany i Temelín budou nějakou dobu využívat palivo od dvou dodavatelů. Diverzifikace dodávek paliva je podle zástupců ČEZ jeden z důležitých kroků pro další posílení energetické bezpečnosti České republiky. Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. „Do Dukovan plánujeme přivézt nejnovější verzi vycházející z palivových souborů určených pro reaktory VVER-440, které už používá Rovenská jaderná elektrárna na Ukrajině,“ řekl prezident společnosti Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho.

Na zvýšení počtu dodavatelů začala společnost ČEZ pracovat na konci minulého desetiletí. Na základě výběrového řízení zahájeného v roce 2018 podepsal ČEZ v roce 2022 smlouvu na dodávky palivových souborů pro elektrárnu Temelín se společnostmi Westinghouse a francouzskou Framatome. V roce 2023 následně uzavřel smlouvu s firmou Westinghouse i pro Dukovany. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany palivem téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny.

Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Od 19. ledna je třetí z nich v plánované odstávce. Odstávky dalších bloků by měly začít na konci května, v polovině srpna a na konci prosince. Temelín, který je v provozu od roku 2000, na letošek plánuje na každém ze svých dvou bloků jednu odstávku, a to v dubnu a v říjnu.

Loni dukovanská elektrárna vyrobila 14,3 TWh, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh. ČEZ pokrývá více než 40 procent spotřeby elektřiny v České republice. Do roku 2030 chce společnost dosáhnout toho, aby Temelín a Dukovany v součtu ročně vyrobily 32 TWh.

Zdroj: ČTK