Elektrárna Kořensko vyrobila z vody Temelína více elektřiny

|

Vodní elektrárna Kořensko, jejíž turbínu pohání odpadní voda z jaderné elektrárny Temelín, vyrobila loni 2099 megawatthodin (MWh) elektřiny. Je to nepatrně více než v minulých letech. Turbínu pohání voda, kterou Jaderná elektrárna Temelín vrací do Vltavy.

Elektřina by stačila pro roční spotřebu menšího českého města. „Je to příklad toho, jak se jaderné a obnovitelné zdroje vzájemně doplňují. V Dukovanech zase třetím rokem funguje unikátní parkoviště zastřešené fotovoltaickými panely. A s ohledem na to, že jádro a obnovitelé zdroje budou v následujících letech tvořit základ české energetiky, tak podobné projekty budou vznikat čím dál častěji,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Vltavskou vodu do areálu temelínské elektrárny dopravují čerpadla z čerpací stanice Hněvkovice. O pár kilometrů dál ji do koryta nejdelší české řeky vrací jihočeská elektrárna právě díky malé vodní elektrárně Kořensko. V provozu je od roku 1999, dosud vyrobila 44 500 MWh elektřiny. Elektřinu, kterou Kořensko vyrobí za rok, zvládne Temelín za hodinu.

Zdroj: ČTK