Finská Metso zavře slévárnu v Přerově, která přišla o zakázky v Rusku

|

Finská společnost Metso ve druhém čtvrtletí letošního roku ukončí provoz slévárny v Přerově, v níž zaměstnává zhruba 160 lidí. Vedení Metso rozhodnutí uzavřít přerovskou slévárnu zdůvodnilo tím, že změny v tržním prostředí oslabily její konkurenceschopnost. Z výroční zprávy Metso Czech Republic vyplývá, že slévárna kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následným sankcím ukončila dodávky na ruský trh, který patřil mezi její hlavní odbytiště.

„V loňském roce jsme vyhodnotili budoucnost naší přerovské slévárny jako součásti globální dodavatelské sítě společnosti Metso a na základě identifikovaných opatření ke zlepšení konkurenceschopnosti jsme se rozhodli v provozu pokračovat. Bohužel, i přes mnohé snahy, změny v tržním prostředí spolu s vyhodnocením nezbytných investic potřebných pro stárnoucí zařízení naznačují, že uzavření slévárny je nyní jedinou možnou alternativou,“ uvedl prezident divize Consumables BA Heikki Metsälä.

Hospodaření společnosti Metso Czech Republic v roce 2022 výrazně poznamenal ruský útok na Ukrajinu. „V důsledku velké expozice společnosti vůči ruskému trhu a sankčním opatřením došlo k postupnému ukončení výrobních aktivit pro tento nejvýznamnější trh společnosti,“ stojí ve výroční zprávě Metso Czech Republic. Na hospodaření přerovské slévárny měly negativní dopad také rostoucí ceny elektřiny a plynu i vstupních surovin.

Společnosti Metso Czech Republic v roce 2022 klesly tržby o 28 milionů korun na 1,310 miliardy korun z 1,338 miliardy korun v roce předchozím. Firma předloni vykázala ztrátu 12 milionů korun po předchozím čistém zisku 38 milionů korun v roce 2021. Společnost Metso Czech Republic předloni zaměstnávala 241 lidí, v roce 2023 jejich počet snížila.

Skupina Metso své výrobky dodává pro průmysl kameniva, zpracování nerostných surovin a rafinace kovů. Společnost Metso se sídlem ve finském Espoo zaměstnává více než 17.000 lidí v téměř 50 zemích a její tržby pro rok 2023 činily přibližně 5,4 miliardy eur (137 mld. Kč). Po uzavření přerovského provozu bude skupina Metso provozovat slévárny v Brazílii, Indii, Číně a Austrálii a také síť externích dodavatelů. Společnost Metso je kótována na burze Nasdaq Helsinki.

Zdroj: ČTK