Firmy mohou žádat o tři miliardy na větrné elektrárny

|
Zdroj: freepik.com

České firmy mohou žádat o dotace na budování větrných elektráren. Dotační výzva, kterou vyhlásila Agentura pro podnikání a inovace (API), potrvá do konce října 2025 a nabídne tři miliardy korun. Maximální dotace na jeden podnik a jeden projekt je 30 milionů eur (750 milionů korun).  

„Věříme, že ze strany podnikatelů bude o realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka, zvlášť v době nestabilních cen energií. Firmy tak mohou přispět ke snížení energetické závislosti ČR na dovozu energií ze zahraničí a na omezených domácích fosilních palivech, a posílit tak naši soběstačnost v dodávkách elektrické energie,“ uvedl generální ředitel API Jan Piskáček. 

Dotační výzva financovaná ze strukturálních fondů Evropské unie je zaměřená na malé, střední i velké podniky. Míra podpory se liší podle velikosti firmy. Malé podniky mohou zpětně získat až 65 procent způsobilých výdajů, střední firmy 55 procent a velké firmy 45 procent. Počet žádostí, které může jedna firma podat, není omezen. 

Firmy mohou větrné elektrárny, na které chtějí získat dotace, vybudovat kdekoli na území Česka s výjimkou Prahy. Dotované elektrárny musí být dokončeny do konce listopadu 2027. Podrobnosti k výzvě zveřejnila API na svých internetových stránkách. 

Z větru se loni v Česku podle zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyprodukovalo 701 gigawatthodin (GWh) elektřiny. Největší podíl na tom měly elektrárny v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Větrné elektrárny pokrývají zhruba jedno procento tuzemské spotřeby elektřiny, průměr Evropské unie je 19 procent. Vláda chce do budoucna podíl elektřiny z větru zvýšit. 

Zdroj: ČTK