Fond Carlyle Group koupil Meoptu za 16 miliard

|

Nadnárodní investiční fond Carlyle Group loni za stoprocentní podíl ve společnosti Meopta-optika, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití, zaplatil bezmála 16,1 miliardy korun. Vyplývá to ze znaleckého posudku, který ocenil jmění Meopty-optika v souvislosti s její následnou fúzí s firmou Meopta. Podíl v Meoptě-optice fond koupil od rodiny Rausnitzů prostřednictvím dceřiné společnosti Prism BidCo. Transakce byla oznámena loni na jaře a v létě ji schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Fond Carlyle Group se stal majitelem Meopty-optiky na začátku loňského října.

Znalci v posudku stanovili hodnotu jmění Meopty-optiky na 16,424 miliardy korun. Pořizovací cena stoprocentního podílu v Meoptě-optice je v posudku stanovena na 16,06 miliardy korun. Meopta-optika se loni sloučila se svým novým stoprocentním vlastníkem – firmou Meopta, kterou kvůli nákupu přerovského podniku založil investiční fond Carlyle Group. Meopta-optika poté zanikla a nástupnickou firmou se stala Meopta. Jejím stoprocentním vlastníkem je prostřednictvím firmy Prism SecurityCo investiční fond Carlyle Group.

„Ve společnosti Meopta jsme identifikovali atraktivní příležitost investovat do vysoce kvalitního a diferencovaného podniku. Kromě jedinečného vertikálně integrovaného výrobního procesu nabízí společnost prvotřídní odborné znalosti v oblasti navrhování, výroby, montáže a testování optických komponentů a systémů a má dobré předpoklady těžit ze silných sekulárních trendů a rostoucí poptávky po svých specializovaných produktech napříč různorodými koncovými trhy,“ komentoval akvizici výkonný ředitel investičního poradenského týmu Carlyle Europe Partners Friedel Drees.

Areál Meopty v Přerově zahrnuje 140 000 metrů čtverečních výrobních prostor. Meopta zaměstnává 1700 lidí a 90 procent produkce exportuje. Společnost Meopta-optika v roce 2022 zvýšila čistý zisk o třetinu na rekordních 1,078 miliardy korun z 806,4 milionu korun v roce 2021. Její tržby předloni hlavně díky vysoké poptávce po optoelektronice určené pro polovodičový průmysl vzrostly o 1,364 miliardy korun na 5,038 miliardy korun, což je také nejvyšší hodnota v historii firmy. Loni od ledna do září Meopta-optika utržila 2,75 miliardy korun a měla zisk 378,2 milionu korun.

Hlavním akcionářem Meopty-optiky byl dlouho Čechoameričan Paul Rausnitz. V roce 2018 ve věku 90 let zemřel. Přerovskou firmu od té doby vlastnil synovec předchozího majitele Gerald Rausnitz a jeho syn David Rausnitz. Mezi zájemci o podíl v Meoptě byla firma Carl Zeiss a fond Carlyle Group, se kterým se vlastníci Meopty nakonec dohodli. Fondu v Česku patří start-up Phrase, který vyvíjí cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu jazykových překladů, a také majoritní podíl v brněnském výrobci elektronových mikroskopů Tescan Orsay. V Evropě má Carlyle Group pobočky ve Francii, Německu, Irsku, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Španělsku a Velké Británii.

Zdroj: ČTK