Galerie KODL má za sebou rekordní rok

|

TOP MUŽ MAGAZÍNU CEO

První veřejnou aukci spolupořádal Martin Kodl na podzim 1989. Dvě letošní aukce Galerie KODL se staly těmi nejúspěšnějšími v historii České republiky. Na té jarní byl prodán vůbec nejdražší obraz. Plátno Bohumila Kubišty Staropražský motiv se vydražilo za více než 123 milionů.

  • Zdá se, že jste do světa umění vplul jaksi přirozeně. V rodině reprezentujete již čtvrtou generaci, která se mu věnuje, a vaše děti tradici následují…

Vyrůstal jsem v rodině, ve které se láska k umění dědí. Pradědeček Jan Kodl byl mecenášem umění na konci 19. století. Dům v Písku si nechal vyzdobit od mladého Mikoláše Alše. Dědeček Jiří Kodl sám maloval a přátelil se s tvůrci české moderny. Otec Pavel Kodl byl vášnivý sběratel, který se snažil rodinnou sbírku rozšiřovat i v dobách komunismu. Vyrůstali jsme s bratrem v prvorepublikové vile, kde všude na stěnách visely obrazy uznávaných autorů 19. a 20. století. Oba nás to ovlivnilo natolik, že jsme obrazům zasvětili své životy. Já se živím galerijní činností a bratr je jeden z nejtalentovanějších rámařů ve střední Evropě. A mě těší, že moje děti v naší rodinné tradici úspěšně pokračují.

  • Čemu se vaše děti v galerii věnují?

Nechtěl jsem, aby z nich byli kunsthistorici, ale umění mají prostě také v krvi a do činnosti galerie se postupně zapojují. Jakub i Adéla ještě během studií. Vyznají se, na rozdíl ode mě, ve virtuálním světě a také ovládají několik jazyků, to je v dnešní době potřeba. Matyáš vnáší do našeho světa nové technologie a impulzy. Jedním z výsledků byl vznik aukčního portálu Artslimit.com. Mladší Jakub se stará o sekci Kodl Contemporary, která se věnuje současnému umění, a pravidelně připravuje Letní salony. Oba mé syny baví komunikovat se světem a rozhodli se vyhledávat obrazy pro aukce v zahraničí. Díky jejich jazykové vybavenosti, technickým možnostem a jménu, které ve světě máme, jsou velmi úspěšní. Na posledních aukcích jsme prodali přes 30 % obrazů ze zahraničních sbírek.

Martin Kodl
  • V čem spatřujete základ úspěchu Galerie KODL?

Od začátku jdu vlastní cestou vyšlapanou mým dědou a otcem. Kdysi mi dal táta jednoduchou radu. Otevři si obchod, na cedulku napiš svoje jméno a chovej se slušně. A měl pravdu, dodnes to funguje. Jméno a tradice jsou pro byznys s uměním velice důležité, ale věřím, že slušnost je základ všeho.

Jsem také přesvědčen, že člověk se musí stále vzdělávat, objevovat a být otevřený změnám, které přináší svět kolem nás. Důležitá je i ochota naslouchat a přijímat rady zkušených sběratelů či kunsthistoriků. Štěstí přeje připraveným, a já mám velké štěstí na lidi kolem sebe.

  • Vaše dvě letošní aukce byly vskutku mimořádné. Padl i rekord nejvyššího obratu dosaženého v jedné aukci v historii České republiky.

Nesmírně mě potěšilo, že nejdražším obrazem dosud prodaným na našem trhu, který poprvé překonal hranici sta milionů, je dílo ryze českého autora. Poprvé v historii Česka bylo také dosaženo celkové částky 440 milionů v jediné aukci. Dalším rekordem pak je celková dosažená částka za obě aukce, která činí takřka 770 milionů.

Hranici jednoho milionu korun pokořilo více než sto položek. Bylo dosaženo mnoha autorských rekordů. Velkou radost mi udělal autorský rekord Františka Kavána, obrazu, který kdysi pradávno obchodoval už můj táta.

Za mimořádný úspěch považuji skutečnost, že se podařilo prodat 98 % položek. Na jarní aukci to bylo dokonce 100 %. Podobný výsledek se nám nepodařilo dohledat ani ve velkých světových aukčních síních. Pro mě je právě celkové procento úspěšnosti zásadním měřítkem.

Martin KODL
Majitel nejúspěšnější tuzemské aukční, prodejní a výstavní síně navazuje na více než stoletou rodinnou sběratelskou tradici. Letos v květnu uspořádala jeho galerie nejúspěšnější aukci uměleckých děl v historii ČR. Rekordní částky 440 milionů korun bylo dosaženo také díky prodeji
nejdražšího obrazu na našem území. Za dílo Staropražský motiv Bohumila Kubišty kupec zaplatil přes 124 milionů korun. Na vedení aukční síně se už podílejí i děti Martina Kodla, tedy pátá generace Kodlů.

Napsat komentář