Genesis Capital získal 49procentní podíl ve strojírenské firmě Kasper Kovo

|
Zdroj: pixabay.com

Česká skupina fondů Genesis Capital získala 49procentní podíl v trutnovské strojírenské společnosti Kasper Kovo. Fond vstupuje do této společnosti po dohodě s jejím zakladatelem Rudolfem Kasperem, aby strojírenské společnosti pomohl přeměnit management a zajistil její další rozvoj.

Genesis Capital letos v březnu koupil majoritní podíl ve společnosti GAF ze Žamberku, která se zabývá kovovýrobou a v pražské společnosti Schulte Group, která se zabývá technickým řízením budov. Obě transakce momentálně posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Naším záměrem je spolu s panem Kasperem připravit společnost pro další etapu růstu a společně sestavit výkonný nezávislý manažerský tým, který bude naplňovat naši strategii rozvoje směrem k novým produktům a trhům. Tato akvizice reflektuje dlouhodobou investiční tezi fondů Genesis zaměřenou na podporu regionálních leaderů ve svém oboru,“ řekl Martin Viliš, partner Genesis Capital Equity.

Podle zakladatele strojírenské firmy Kaspera je po 32 letech existence společnosti správné efektivněji a dlouhodobě využít potenciál růstu. „Jedním z hlavních cílů je také eliminovat značná rizika vyplývající z velké závislosti společnosti na jedné osobě, kterou je zakladatel, stoprocentní vlastník a jednatel,“ dodal.

Kromě březnových akvizic podílů ve firmách GAF a Schulte Group skupina fondů koupila většinový podíl v rodinné firmě STT Servis z Dlouhé Loučky na Olomoucku, která je předním tuzemským výrobcem přesně obráběných a svařovaných dílů a sestav. V říjnu koupila většinový podíl také ve společnosti AV Media, která dodává audiovizuální techniku a má roční obrat 1,3 miliardy korun. I tuto akvizici zprvu řešil ÚOHS, v listopadu ji schválil.

Genesis Capital nabízí financování růstu a rozvoje malým a středním společnostem ve střední Evropě. Od svého založení v roce 1999 poskytla Genesis Capital poradenství šesti fondům soukromého kapitálu s celkovým objemem přesahujícím 350 milionů eur (asi 8,85 miliardy korun). Fondy podpořily více než 70 firem, aktuálně fondy Genesis tak spravují investice například ve společnostech Hecht Motors, Borcad CZ, TES Vsetín, XBS Group, PFX Group, STT Servis, AV Media nebo HP Tronic/Datart.

Kasper Kovo byla založená v roce 1992. V Trutnově vlastní dvě výrobní provozovny. Hlavním výrobním programem jsou plechové dílce, výroba a montáž komplexních celků pro zahraniční zákazníky a výroba speciálních tlakových nádob. Export dlouhodobě dosahuje 70 až 80 procent z jejích tržeb. Společnost podle tiskové zprávy investuje peníze do digitalizace a zavádění moderních procesů. Obě provozovny jsou vybavené moderními technologiemi.

Zdroj: ČTK