Hodnota vzájemného obchodu Česka a Ruska byla loni nejnižší od vstupu ČR do unie

|
Zdroj: pixabay

O téměř 70 procent se loni meziročně propadla hodnota vzájemného obchodu Česka a Ruska. U vyvezeného a dovezeného zboží dosáhla 92,2 miliardy korun, a byla tak nejnižší od vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Import z Ruska loni klesl proti roku 2022 o 71 procent na 77 miliardy Kč a export z Česka do Ruska se snížil o více než polovinu na 15 miliard Kč. V roce 2021, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu, mělo zboží dovezené do Česka z Ruska téměř dvakrát vyšší hodnotu a hodnota vyváženého zboží byla zhruba pětkrát vyšší.

Podle vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jany Mazánkové se loni snížil vývoz do Ruska téměř u všech skupin zboží, nejvíce u strojů a dopravních prostředků. Ty jsou přitom dlouhodobě nejvýznamnější exportní položkou do Ruska, ale jen loni se jejich podíl na celkovém vývozu do Ruska pohyboval pod 50 procenty, sdělila Mazánková.

Naopak v dovozu podle ní byly stroje a dopravní prostředky jedinou skupinou, která zaznamenala nárůst. Proti roku 2022 se jejich dovoz zvýšil o více než 90 procent. „V případě dovozu se nejvíce obchoduje se zbožím z komoditní skupiny minerální paliva, maziva a příbuzné materiály. Meziroční pokles u této skupiny v roce 2023 byl způsoben meziročními poklesy ceny ropy a snížením dováženého množství zemního plynu,“ doplnila Mazánková.

Po zahájení ruské invaze v únoru 2022 se evropské toky plynu změnily, a loni tak do Česka směřovala většina plynu přes Německo z Norska a z terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Severního moře, tedy z Belgie, Nizozemska či Německa. Od loňského října začal do Česka proudit i ruský plyn nakoupený na slovenském nebo rakouském trhu, jehož podíl podle nedávno zveřejněných dat z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno nakonec činil asi sedm procent celkové roční tuzemské spotřeby.

V zahraničním obchodě Česka s Ruskem má podle dat statistiků dovoz významnější postavení než vývoz a obchodní bilance, tedy rozdíl hodnoty vývozu a dovozu zboží, je dlouhodobě záporná. Výjimkou byl rok 2020, kdy kvůli citelnému poklesu dovozu dosáhla kladné hodnoty zhruba 18,5 miliardy Kč. Naopak nejvyššího schodku od vzniku České republiky v roce 1993 dosáhla obchodní bilance s Ruskem před dvěma lety. Činila přes 233 miliardy korun a podle dřívějšího vyjádření exportérů výši ovlivnilo především výrazné zdražení zboží, které se z Ruska do Česka přivezlo, mimo jiné minerální paliva.

Zdroj: ČTK