Holdingu J&T FG stoupl loni čistý zisk na sedm miliard Kč

|

Bankovní holding J&T Finance Group SE (JTFG) v roce 2023 hospodařil se ziskem po zdanění 278,7 milionu eur, v přepočtu zhruba sedm miliard Kč, což je meziroční nárůst o 71 procent. Součástí skupiny jsou banky a investiční společnosti a fondy.

Hlavními důvody výsledku byl nárůst čistých úrokových výnosů a navýšení objemu obhospodařovaného majetku, který koncem roku stoupl o 28,2 procenta na sedm miliard eur, tedy 175 miliard Kč. To se kladně promítlo do výnosů z poplatků. Bilanční suma skupiny přesáhla 17 miliard eur (425 miliard Kč), nárůst činil 16 procent.

Nejrychleji rostoucí kategorií spravovaného majetku se staly fondy tažené zejména fondem J&T Arch Investments. Ten ke konci roku dosáhl objemu aktiv 2,23 miliardy eur, 56 miliard Kč, a stal se tak největším fondem mezi fondy kvalifikovaných investorů v Česku a na Slovensku.

Na dosaženém zisku v roce 2023 mělo zásadní vliv bankovnictví, které těžilo zejména z úrovně úrokových sazeb na českém a slovenském trhu. J&T Banka přispěla čistým ziskem 224,6 milionu eur (5,6 miliardy Kč), a měla tak historicky nejvyšší výsledek od svého založení.

V minulém roku skupina rozšířila své působení na mezinárodních trzích. Prostřednictvím J&T Banky vydala v říjnu eurodluhopisy v hodnotě 120 milionů eur, tedy tři miliardy Kč, a pokračovala v expanzi bankovnictví otevřením čistě digitální J&T Direktbank v Německu. Ta v prvním roce provozu získala od 20 000 klientů vklady 800 milionů eur (dvacet miliard Kč). Skupina také v loňském roce ukončila prodejem dceřiné banky své aktivity na ruském trhu, a tento trh tak opustila.

Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří vedle české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku, J&T Direktbank v Německu a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).

Zdroj: ČTK