HP Tronic je jediným majitelem Datartu, vykoupila podíl od fondu Genesis

|

Zlínská skupina HP Tronic se stala jediným majitelem prodejce elektroniky Datart. Od investičního fondu Genesis Private Equity Fund III vykoupila čtvrtinový podíl. Serveru Seznam Zprávy to řekl generální ředitel HP Tronic Daniel Večeřa. Cenu za odkup nezveřejnil.

„Podepsali jsme transakci, na základě které jsme od Genesis koupili zpátky jejich podíl, a de facto tak má skupina HP Tronic znovu 100 procent akcií elektrovětve, kterou představují Datart a Eta,“ uvedl Večeřa. Transakce podle něj umožní flexibilitu a autonomii v budoucím rozvoji.

Fond Genesis získal podíl v Datartu v roce 2017. „Celkově ta spolupráce s Genesis byla po celou tu dlouhou dobu sedmi let velmi korektní a otevřená,“ podotkl Večeřa. Obě strany se dohodly, že částku za odkup podílu nebudou zveřejňovat.

HP Tronic se sama nebo prostřednictvím svých dceřiných společností zabývá prodejem zejména elektroniky v kamenných obchodech a na internetu na území České republiky, Slovenska Maďarska, Polska a Německa. V Česku provozuje síť 156 prodejen po značkami Datart a ETA a internetové obchody se spotřebním zbožím Kasa.cz a Datart.cz.

Tržby skupiny loni meziročně vzrostly o 2,14 procenta na 25,9 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA , tedy před započtením daní, úroků a odpisů, činil 1,035 miliardy korun, což je o 93 milionů více než v roce 2022. Skupina působí také v cestovním ruchu a gastronomii, provozuje například Resort Valachy se čtyřmi hotely s wellness centry a ski areálem ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a Bistrotéku Valachy ve Zlíně. Její firmy zaměstnávají více než 3000 lidí.

Na začátku dubna povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) skupině HP Tronic a slovenské NAY vytvořit společný holding pod názvem HP Invest. Společnost NAY působí na slovenském trhu přes 30 let. Od roku 1992 začala budovat vlastní síť maloobchodních prodejen. V roce 1998 vytvořila koncept velkoplošných prodejen pod registrovanou značkou NAY Elektrodom, který postupně rozšířila po celém Slovensku. V roce 2014 odkoupila síť prodejen Electro World na Slovensku a v České republice.

Zdroj: ČTK