Hubáčkova skupina Creditas převezme na Slovensku energetickou firmu GGE

|

Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka převezme společnost GGE, která patří k předním výrobcům a distributorům elektřiny a tepla na Slovensku. Mluvčí a vedoucí marketingu Creditas Group Lucie Brunclíková to potvrdila serveru Hospodářské noviny (HN), který s odkazem na specializovaný server Mergermarket uvedl, že hodnota GGE se pohybuje kolem pěti miliard korun.

Prodávajícím je britský fond Infracapital, investiční odnož finanční skupiny M&G, který GGE koupil v roce 2015. „Společnost Unicapital Energy, která je součástí investiční skupiny Creditas, podepsala smlouvu o koupi stoprocentního podílu ve společnosti GGE, která je jedním z nejvýznamnějších výrobců a distributorů elektřiny a tepla na Slovensku,“ uvedla Brunclíková. Transakce podle ní podléhá schválení slovenského antimonopolního úřadu.

Vedle Hubáčka závaznou nabídku na GGE podaly podle zdrojů HN také francouzská Veolia a rovněž dvě maďarské investiční skupiny Alteo a MVM, která je majitelem dodavatele energií innogy. O slovenskou firmu se podle HN zajímal také Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského, který se ale nakonec tendru údajně nezúčastnil. Server Mergermarket uvedl, že GGE generuje provozní zisk EBITDA víc než 30 milionů eur a hodnota skupiny, včetně dluhu, se pohybuje pod 200 miliony eur (zhruba pět miliard Kč).

Skupina GGE vlastní teplárnu v Považské Bystrici, obchodníka s energiemi Elgas, lokální distribuční sítě nebo víc než 90 kilometrů tepelných rozvodů v šesti městech – Považské Bystrici, Devínské Nové Vsi, Seredi, Snině, Želiezovcích a Dunajské Stredě. Vedle Slovenska je GGE aktivní také na polském a českém trhu.

Skupina Creditas, dříve působící pod názvem Unicapital, se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. V energetice podniká od roku 2013. Její energetická divize v Česku provozuje distribuční soustavy, které zásobují energií průmyslové podniky, logistická centra, administrativní budovy a rezidenční čtvrti. Patří jí mimo jiné plynová elektrárna v Prostějově a chystá se postavit paroplynovou elektrárnu v Chomutově.

Zdroj: ČTK