Průměrný český investor do podílových fondů v prvním čtvrtletí vydělal 5,4 procenta. Lepších výsledků dosáhly akciové fondy, které letos vykázaly výkonnost téměř osm procent. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu.
„Zatímco ve třetím kvartálu roku 2023 vykázaly fondy pokles o 0,6 procenta, ve čtvrtém kvartále jsme již byli svědky růstu o 6,61 procenta, na což navázal letošní první kvartál posílením o dalších 5,4 procenta,“ uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Richard Bechník.
V dlouhodobém horizontu se akciové fondy za pět let zhodnocují o 7,8 procenta ročně. „Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos zatím těsně překonávají hranici dvouprocentního růstu,“ dodal Bechník.
V popředí nejúspěšnějších fondů letošních tří měsíců jsou fondy zaměřené na vyspělé akciové trhy, které těžily mimo jiné i z dosažení nových rekordních úrovní lokálních indexů, a to v Evropě, USA i Japonsku. Přispěla k tomu i ekonomická data, která na jaře pomohla ke zlepšení investorské nálady.
„Tahounem portfolií byly známé technologické společnosti, často participující na trendu umělé inteligence či některé farmaceutické společnosti, které úspěšně navyšují zisky z produkce na trh nově uvedených léků. Pozoruhodné zotavení pak zažil sektor biotechnologií,“ upozornila investiční analytička Swiss Life Select Petra Hrdličková.
Více se podle společnosti obecně dařilo fondům, v jejichž portfoliích se nacházely spíše růstové akcie. S větším odstupem zaostaly fondy s větší váhou v britských, latinskoamerických a čínských akciích. Čína se v očích investorů nadále potýká s nejistotou budoucího ekonomického vývoje, zatíženého slabou domácí poptávkou a krizí v realitním sektoru.
Méně se podle Swiss Life Select dařilo dluhopisovým fondům. Lepších výsledků dosahovaly fondy rizikovějších dluhopisů s vyšším výnosem a držící větší expozici na vybrané evropské ekonomiky či rozvíjející se země. Významné centrální banky již sice podle Hrdličkové na posledním zasedání podržely bezpečné úrokové sazby na stávajících úrovních, proti zhodnocování dluhopisů jde však stále vyšší jádrová inflace či silný pracovní trh. Ty napovídají, že se úrokové sazby nemusí snižovat takovým tempem, jak trhy původně predikovaly, což výkonnosti dluhopisů spíše přitěžuje, dodala.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl v roce 2023 o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy korun. Předloni stoupla o 44 miliard na 751,5 miliardy Kč.
Zdroj: ČTK