Inflace za leden v Česku klesla na 2,3 procenta

|

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. Česko si v evropském žebříčku inflace v lednu výrazně polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo s Kosovem a Portugalskem desátou nejnižší, zatímco v prosinci byla v ČR pátá nejvyšší inflace.

Nejvyšší inflaci v Evropě mělo podle analýzy stejně jako v předchozím měsíci Srbsko, a to 7,6 procenta. Následuje Rumunsko se 7,41 procenta, Rusko se 7,4 procenta a Island se 6,7 procenta.

Ze sousedních států byla inflace v Česku nejnižší. Vyšší byla v Polsku s odhadovanými 4,1 procenta, na Slovensku s odhadovanými 4,3 procenta, v Rakousku s odhadovanými 4,3 procenta i v Německu se 2,9 procenta. Nejnižší inflaci v Evropě měla Litva s 0,7 procenta. Následuje Itálie s 0,76 procenta a Lotyšsko s 0,9 procenta.

Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v lednu klesla, v meziročním vyjádření činila 2,8 procenta, což je pokles z prosincových 2,9 procenta. Údaje za celou EU a další podrobnosti budou zveřejněny 22. února. Inflace v USA v lednu klesla o 0,3 procentního bodu na 3,1 procenta.

Naopak Čína se podle analýzy nemůže dostat z deflace. Spotřebitelské ceny v Číně se v lednu meziročně snížily o 0,8 procenta, což je nejvíce za posledních 14 let. Zároveň je to hůře, než předpokládal trh, který očekával pokles o 0,5 procenta. Šlo o čtvrtý měsíc poklesu indexu spotřebitelských cen v řadě, což je nejdelší série poklesu od října 2009, upozornil analytik Portu Lukáš Raška.

Zdroj: ČTK