Komerční banka bude vyplácet věřitele zkrachovalé Sberbank CZ

|

Komerční banka bude vyplácet pohledávky věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ prostřednictvím svých poboček a on-line od 18. března do 15. dubna 2024. Ve všech případech bude výplata bezhotovostní, peníze budou zaslány na bankovní účet vedený v ČR, a to výhradně v českých korunách, sdělila Komerční banka. Věřitelé, jichž je přes 15 000, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.

„Nejen pro Komerční banku, ale i pro celý bankovní trh je důležité, aby výplata byla rychlá a bez problémů. Na pobočkách i na centrále jsou na to týmy KB připravené a klienti by měli vše vyřídit v řádu pár minut,“ uvedla členka představenstva Komerční banky zodpovědná za provoz Jitka Haubová.

On-line zadání čísla účtu pro výplatu peněz bude k dispozici od 18. března od 9:00 na webových stránkách Komerční banky. On-line žádat čísla účtu pro výplatu mohou pouze věřitelé Sberbank, tedy občané ČR s nárokem na celkovou výplatu do maximálně 100.000 Kč. Platba bude provedena v korunách a je možné ji zadat pouze na účet vedený v ČR. Pro přihlášení bude možné použít KB Klíč nebo bankovní identitu (BankID).

Fyzické osoby se mohou pro výplatu dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Nicméně právnické osoby se musí pro výplatu dostavit na firemní centra Komerční banky nebo se mohou napřímo obrátit na svého firemního bankéře. V obou případech budou muset klienti předložit potřebné dokumenty. Veškeré informace opět naleznou na webových stránkách KB.

Pro výplatu pohledávek věřitelů za Sberbank CZ není možné využít korespondenční žádost o výplatu, tedy není možné zaslat žádost poštou na adresu KB nebo do datové schránky.

Sto procent svých zjištěných pohledávek, 95 procent teď a pět procent později, podle insolvenční správkyně Jiřiny Lužové určitě dostane první a druhá skupina věřitelů, tedy Garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky. „U třetí skupiny, tedy krajů, měst, obcí a větších firem, tam se nechci zavazovat, že dostanou sto procent, ačkoliv věřím, že to tak bude. Počítat ale mohou s více než 95 procenty svých peněz,“ uvedla už dříve.

Věřitelé, kteří si po pádu banky v únoru 2022 požádali o své vklady, dostanou podle Lužové navíc vedle vložených peněz také úrok z prodlení. Nabíhal od doručení takové žádosti až do prohlášení úpadku 26. srpna 2022 ve výši 11,75 procenta ročně.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK