Korejci se uchází o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

|
pixabay.com

Korejská společnost KHNP, která je jedním z uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, připraví novou závaznou nabídku na čtyři jaderné bloky. Rozhodnutí vlády o rozšíření tendru respektuje a přizpůsobí se mu. Na další fázi jaderného tendru se připravuje také francouzská firma EDF, která rozšíření na více bloků uvítala, jak uvedla již ve středu večer. Společnost Westinghouse, která v další fázi soutěže nebude pokračovat, naopak dosud nechtěla rozhodnutí vlády komentovat.

Vláda ve středu vyzvala francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude již pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka podle vlády nesplnila podmínky.

„Společnost KHNP respektuje rozhodnutí české vlády o výstavbě dalších jaderných bloků. Vyvineme maximální úsilí, abychom předložili novou závaznou nabídku na čtyři bloky v souladu s pokyny a časovým harmonogramem stanovených vlastníkem projektu,“ sdělila firma KHNP. Připomněla, že možnost výstavby dalších bloků podle požadavků investora posoudila už dříve a v říjnu loňského roku předložila nezávaznou nabídku spolu s původní nabídkou na stavbu jednoho bloku v Dukovanech. „Jsme tedy schopni předložit konkurenceschopnou nabídku podle nových pokynů vlastníka projektu,“ dodala dnes korejská společnost.

Pokračování tendru se plánuje zúčastnit také společnost EDF, která už ve středu večer vládní výzvu uvítala. „EDF zároveň oceňuje rozhodnutí české vlády zahájit konzultace pro celkem až čtyři nové jaderné bloky. Toto rozhodnutí ukazuje, že české orgány jsou si vědomy průmyslových a ekonomických výhod flotilového přístupu. EDF se těší na spolupráci s ČEZ a českou vládou v dalších fázích výběrového řízení,“ řekl ředitel české pobočky EDF Roman Zdebor.

Vláda naopak pro další fázi soutěže neoslovila severoamerickou společnost Westinghouse. Její původní nabídka podle kabinetu nesplnila podmínky tendru. Jedním z hlavních problémů podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) bylo to, že nebyla závazná, a tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.

Do tendru na nový blok v Dukovanech se loni přihlásili tři zájemci – francouzská EDF, korejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Účastníci tendru loni podali vedle nabídek na nový blok v Dukovanech také nezávazné nabídky na stavbu dalších tří reaktorů. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) z analýzy těchto nabídek vyplynulo, že výstavba více zdrojů by vycházela až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny ale neuvedl. Podle Síkely pak potřeba výstavby více reaktorů vyplývá i ze současného vývoje tuzemské energetiky, kdy se počítá s velkým nárůstem spotřeby a omezením například uhelných zdrojů.

Zdroj: ČTK