Kulatý stůl SPS přinesl nutnou debatu o urbanismu

|

Urbanismus v České republice čelí novým výzvám a je nutné mu věnovat větší pozornost. Bez debaty na toto téma se podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy neposuneme – musíme se jako společnost edukovat. Proto Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) uspořádal diskusi u kulatého stolu, která se věnovala trendům v urbanismu.

Diskuse odborníků z oblasti architektury a městského plánování o zkušenostech ze zahraničí, nových stavbách a dalších aktuálních tématech se uskutečnila ve středu 15. května v PressCentru České tiskové kanceláře. Pozvání přijali architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, architekt a náměstek primátora Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč a prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Eva Le Peutrec zmínila, že Česká republika má velké nedostatky v podobě řídké sítě dálnic a zcela chybějících rychlovlaků. V případě Prahy pak vypíchla chybějící okruh a absenci metropolitního plánu. Podle známé architekty bychom proto měli soustředit úsilí především na inovace. „Praha má světovou kvalitu, je to historický unikát. Musíme ji chránit, ale zároveň i doplňovat. Ať už projekty architektonickými či urbanistickými,“ uvedla.

Urbanismus byl podle Ondřeje Boháče dosud v pozadí, a proto je důležité, jak k němu nyní přistoupíme: „Teď je čas to dělat správně. Nedosahujeme kvality nových čtvrtí, jaké vidíme například v západní Evropě. Vytvořili jsme si komplikované prostředí, kde se kvalitní čtvrť vytvořit dá, ale za velmi náročných časových a finančních podmínek,“ řekl. Jiří Nouza připomněl také problém velkého počtu obyvatel Středočeského kraje, kteří jsou ekonomicky aktivní v Praze: „Je potřeba ve městě vytvořit více center.“ Jako příklady povedených čtvrtí řečníci uvedli Karlín nebo Smíchov. „Města se teď předhání, kdo bude lepší. Chceme se této soutěže také účastnit,“ doplnil Petr Hlaváček.

Z aktuálních projektů a staveb byla řeč například o nové budově Vltavské filharmonie, kterou Eva Le Peutrec označila za téměř nezbytnou stavbu: „Praha by měla mít jasnou vizi pro budoucnost – stát se světovým centrem kultury. Proto bychom si neměli tuto příležitost nechat ujít. Od Nové scény Národního divadla se nic nepostavilo, měli bychom chtít přitáhnout vhodnou skupinu turistů.“ Mluvilo se i o nových dopravních stavbách v Praze – nové hale Hlavního nádraží, nádraží Praha-Bubny nebo Libeňském a Výtoňském mostě.

Na závěr diskuse moderátorka Štěpánka Duchková připomněla konferenci Světlo, která proběhne 17. a 18. září v O2 universum v Praze. Pořádá ji Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s MPSV a KZPS a Eva Le Peutrec se jí zúčastní jako exkluzivní host. V pořadí již třetí ročník unikátní konference nese podtitul Magie světla v architektuře. Jak moc je světlo v architektuře důležité a jaké dokáže vyvolat emoce, se dozvíte právě od Evy Le Peutrec. „Pořádat akce, kde se věnujeme tématům, jako jsou právě urbanismus nebo architektura, a diskutujeme zase s dalšími aktéry českého stavebnictví nám dává velký smysl,“ uzavírá Jiří Nouza.

Zdroj: estateandbusiness.cz, Jana Chuchvalcová