Loni spadlo do insolvence přes tisíc firem

|

V ČR se v roce 2023 dostalo do insolvence 1074 firem, což bylo o pět procent více než předloni. V regionu střední a východní Evropy stoupl počet firemních insolvencí o 39 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Coface.

Téměř pětinou se na celkovém počtu insolvencí v ČR podílelo stavebnictví, následované retailem s 11 procenty a službami s deseti procenty. „Česká ekonomika operovala s vyšší úrokovou sazbou než eurozóna, kompenzace cen energií nebyla tak štědrá, kupní síla domácností klesala v rámci regionu nejvíce. Tyto faktory přispěly ke zrušení nebo odložení mnoha stavebních projektů. Také rok 2024 bude z tohoto pohledu obtížný a návrat k normální úrovni růstu lze očekávat až v roce 2025,“ uvedl ředitel úpisu rizika Coface pro ČR a Slovensko Martin Procházka.

Prakticky všechny země regionu se podle analýzy loni potýkaly s hospodářským útlumem, vysokou inflací a slabým růstem HDP. Firmy navíc čelí rostoucím vstupním nákladům, tlakům na růst mezd a slabé poptávce zákazníků.

Průměrný růst HDP v regionu střední a východní Evropy klesl ze čtyř procent v roce 2022 na 0,5 procenta v roce 2023. Následkem je nejnižší míra růstu HDP v tomto století, s výjimkou globální finanční krize v roce 2009 a pandemie covid-19 v roce 2020. Česko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko a Litva zaznamenaly v roce 2023 dokonce pokles, dodala Coface.

„Důsledky ruské invaze na Ukrajinu se projevily v celém regionu středovýchodní Evropy. Narušily dodavatelské řetězce a přispěly k prudkému nárůstu cen energií. Tyto vnější šoky spolu s vnitřními problémy, jako jsou rostoucí vstupní náklady a nedostatek pracovních sil, těžce doléhaly na firmy, což vedlo k výraznému nárůstu insolvencí,“ komentoval situaci Procházka.

Coface očekává v tomto roce v ČR i v regionu další nárůst insolvencí ve vybraných sektorech, zejména ve stavebnictví či retailu. Celkový počet insolvencí by však meziročně mohl klesnout v důsledku oživení spotřebitelských výdajů a celkové stabilizace makroekonomického prostředí.

Český a slovenský trh je nadále propojený komplikovaným případem investiční společnosti Arca, kde je insolvenční řízení již několik let. Zahrnuje více než 150 sporů a pohledávky přesahující 600 milionů eur, tedy 15 miliard Kč. Aspiruje tak na největší insolvenční případ za mnoho let pro obě země.

Nejvýznamnějšími insolvenčními případy roku 2023 v ČR jsou podle společnosti Coface zejména maloobchodní prodejce Rosa market, společnost Mamut, která se věnuje distribuci mobilních telefonů, a dodavatel energií Tameh. Největší úpadek na Slovensku se týká zkrachovalé skupiny Axe Capital, která od investorů vybrala přes 50 milionů eur, v přepočtu 1,25 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK