Miliardový fond Amazonu vstupuje do Evropy, zajímá ho robotika, logistika a umělá inteligence

|

Americká internetová společnost Amazon přichází do Evropy včetně Česka se startupovým fondem disponujícím jednou miliardou dolarů, asi 24 miliardami korun. Společnost má v hledáčku začínající firmy věnující se robotice, umělé inteligenci, logistice, automatizaci a dalším oborům, které mají průsečík s podnikáním Amazonu. Píše o tom deník e15. Amazon Industrial Innovation Fund byl podle něj spuštěn v polovině roku 2022 a doposud investoval do 12 startupů zejména ve Spojených státech.

„Letos je pro náš klíčové rozšířit aktivity do Evropy včetně České republiky,“ řekla deníku ředitelka fondu Franziska Bossart. Podle ní fond už jedná s několika evropskými firmami, naznačila, že zejména v Polsku se „toho děje hodně“. Konkrétní aktivity v Česku nekomentovala.

Americký Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Startupový fond Amazonu navazuje na aktivity společnosti spojené s provozem robotizovaných distribučních center a celosvětové logistické sítě. Amazon dlouhodobě vyvíjí vlastní roboty schopné například odbavovat balíky. Každý den má podle e15 v provozu kolem 750.000 různých robotů ve spojení s AI a dalšími systémy. Automatizované centrum je od loňského června v chodu také v Kojetíně na Olomoucku.

Firma od startupů očekává podobné zaměření. „Hledáme, co nám zapadá do našich činností nebo kde máme technologické nedostatky, které startupy mohou vyřešit,“ uvedla Bossart.

S českým akademickým a startupovým sektorem si Amazon už v minulosti spolupráci vyzkoušel, připomíná server e15. Tým Alquist vedený Janem Šedivým z ČVUT několikrát uspěl v globální soutěži Alexa Prize zabývající se nejlepším nasazením umělé inteligence pro konverzaci s člověkem. Amazon také v Praze provozuje korporátní centrum s 1200 zaměstnanci, kde mimo jiné zaměstnává odborníky na IT.

Amazon v Česku podle svých údajů od roku 2013 investoval 26 miliard korun. Kromě centra v Kojetíně a centrály v Praze provozuje distribuční centrum v Dobrovízi.

Zdroj: ČTK